Back To Top
İstanbul’a asit yağmuru ne zaman saat kaçta yağacak? Asit yağmuru sırasında yapılması gerekenler

İstanbul’a asit yağmuru ne zaman saat kaçta yağacak? Asit yağmuru sırasında yapılması gerekenler

İstanbul’a asit yağmuru ne zaman saat kaçta yağacak? Asit yağmuru sırasında yapılması gerekenler
- A +

İstanbul’da bazı bölgelerde hava kirliliğinin üst seviyelere kadar ulaşmasının ardından asit yağmurunun yağacağı aktarıldı. Gelen son dakika haberinin ardından İstanbul’a asit yağmurunun ne zaman ve saat kaçta yağacağı belirtildi. İşte o esnada yapılması gerekenler…

 

İstanbul’da yüksek basıncın da etkisiyle üst seviyelere kadar yükselen hava kirliliğine dikkat çekilirken, İstanbul’da asit yağmurlarının beklendiği kaydedildi. Ajanslardan geçilen son dakika haberinin ardından meteorolojik tahminler ile asit yağmurunun ne zaman ve saat kaçta yağacağı merak konusu oldu…

DEĞERLER YÜKSEK ÇIKTI

İstanbul’da yüksek basınçla beraber hava kirliliği üst seviyelere kadar çıktı. Maksimum 25 olması gereken PM2,5 değeri 199, maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 değeri ise 189 mikrogram olarak ölçüldü.

Bu değerler yükselen basınçla beraber atmosferde kalacak ve hava kirliliği artacak. Perşembe günü de kuvvetli bir basınç beklendiği kaydedildi. Bulunduğumuz yerde emisyonu olan gazlar atmosferde kalarak dağılmaz. Yukarı doğru yükselen gazlar bu sebeple yukarıda dağılamaz. Normal şartlarda yukarı doğru hareket eden gazlar rüzgârın da etkisiyle hızlı bir biçimde uzaklaşıyor. Yoğun olarak hava kirliliği hissedilmez, fakat yüksek basıncın etkisiyle bu hava kirliliği yoğun olarak hissediliyor.

Gözle görülemeyen hava kirliliğinde çapı 2,5 mikrometre olan Partiküller Maddeler (PM) en tehlikeli olanlardan. Bunlar o kadar küçük ki akciğerlerde en uç noktalara, en ince kılcal damarlara kadar ilerleyebiliyor. Bundan dolayı astım, koah gibi hastalılara neden olabiliyor.

ASİT YAĞMURLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAĞACAK?

Yüksek basıncın etkisini alçak basınç, Perşembe günü alacak. 16 Ocak 2020 Perşembe günü ve 19 Ocak Cuma günü asit yağmurları bekleniyor. Şu dönemlerde kirli bir atmosfer içerisinde yer aldığımız için yağan yağmur asit yağmuru şeklinde olacak. Asit yağmurları bütün kirleticileri yere indirecek.

Hava temizlenecek ancak yerde asit yağmurlarının etkileri görülecek. Asfaltlarda bozulmalar, metallerde korozyon, cildimizde, arabalarda ve saçlarımızda etkileri görülecek.

Hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri ise evsel emisyonlardır. Çoğunlukla kış dönemlerinde çok fazla görülüyor. Bacalardan çıkan emisyonlar, arabaların egzoz gazları, filtre kullanmayan fabrikalar bunlar yüksek miktarda kirleticiler barındırıyor. Bunlar bu günlerde atmosferde kalacak ve hastalık olarak geri dönecek.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

HENÜZ KAR BEKLENMİYOR

Meteoroloji’den alınan bilgilere göre; önümüzdeki Salı gününe kadar kar beklenmiyor.

20-01/15/asit-yagmurlari.jpg

YAPILMASI GEREKENLER NELER?

Asit yağmurları olduğu zamanlarda mümkün olduğunca ev ve ofis ortamında bulunmakta yarar vardır. Ancak bu mümkün değilse ve dışarıda olmak zorundaysanız, mutlaka koruyucu ağızlık takın.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN