Back To Top
İstanbul'da diplomasi trafiği... Kalın-Jeffrey görüşmesi başladı

İstanbul'da diplomasi trafiği... Kalın-Jeffrey görüşmesi başladı

 - Son Güncelleme: 11.01.2020 Cumartesi 13:09
İstanbul\'da diplomasi trafiği... Kalın-Jeffrey görüşmesi başladı
- A +

Yoğun bir diplomasi trafiğine ev sahipliği yapan Ankara'nın ardından kritik temaslar bu kez İstanbul'da başladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, güvenli bölge tesisinin nihayete erdirilmesinin gerekliliği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Dolmabahçe'deki görüşmesi sona erdi. Görüşmede bir kez daha 'güvenli bölge' vurgusu öne çıktı.

Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a gelen James Jeffrey, Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Ofisi'ne geçti.

Jeffrey, burada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşmede Suriye ile ilgili son gelişmeler, İran ve ABD arasında yaşanan kriz ve bölgedeki diğer önemli gelişmeler gündeme geldi.

BİR KEZ DAHA 'GÜVENLİ BÖLGE' VURGUSU

Suriyelilerin güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde evlerine geri dönüşü için ABD ile 17 Ekim 2019'da yapılan mutabakat çerçevesinde güvenli bölge tesisinin nihayete erdirilmesinin gerekliliği vurgulandı.

İdlib'teki çatışmaların artmasıyla ortaya çıkan insani kriz ve göç dalgasının önlenmesi için diplomatik girişimlerin arttırılması gerektiğinin altı çizildi.

TÜRKİYE ENDİŞELERİNİ ANLATTI

Suriye siyasi sürecinin başarıya ulaşması için Anayasa Komitesi çalışmalarına ve özgür, adil ve şeffaf seçimlerin gerçekleşmesine uluslararası toplumun daha fazla destek vermesi gerektiği konusunda mutabık kalındı.

DEAŞ ve PYD/YPG/PKK başta olmak üzere tüm terör unsurları ile mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığı yinelendi. Ayrıca bölgede artan gerilim ortamının yeni çatışmalar ve radikalleşmeyi arttırma ihtimali konusunda Türkiye'nin endişeleri dile getirildi.

İSTANBUL/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN