Back To Top
İznik Gölü'nde sular çekildi, bazilika ortaya çıktı

İznik Gölü'nde sular çekildi, bazilika ortaya çıktı

 - Son Güncelleme: 30.11.2019 Cumartesi 15:40
İznik Gölü\'nde sular çekildi, bazilika ortaya çıktı
- A +

İznik Gölü'nde yer yer 25 metre su çekildi, 2014'te keşfedilen bazilika kalıntısının bir kısmı gün yüzüne çıktı. İznik Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Konur Genç "İlk kez böyle bir görüntüyle karşı karşıyayız. Bu tarihi yapı, bundan bir iki sene önce yaklaşık 1-2 metre suyun altındaydı" dedi.

Bursa'nın İznik ilçesinde, göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte bulunan, bin 500 yıl önce Aziz Neophytos adına inşa edildiği belirlenen ve su altı arkeoloji müzesine dönüştürüleceği açıklanan bazilika, suların çekilmesiyle gölün yüzeyinde göründü.

İznik Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Konur Genç, su çekilmesinin her yıl yaşandığını, bunun mevsimden kaynaklı bir durum olduğunu söyledi.

19-11/30/ana-manset-2-1575111115.jpg

"YAĞMUR YAĞMAZSA BAZİLİKA SU ÜSTÜNDE KALACAK"

Bu yılki çekilmenin önceki yıllara göre biraz daha fazla olduğunu anlatan Genç, "Bazilika ortaya çıkmak üzere. İlk kez böyle bir görüntüyle karşı karşıyayız. Bu tarihi yapı, bundan bir iki sene önce yaklaşık 1-2 metre suyun altındaydı. Böyle giderse, yağmur yağmazsa herhalde bazilika su üstünde kalacak." diye konuştu.

Göl kenarındaki bir işletmenin sahibi Bekir Uslu da bazilikanın birçok kişinin ilgisini çektiğini belirterek "Bazilikanın kuraklıktan dolayı ortaya çıkması, gelenlerin sayısını oldukça artırdı. Hem yerli hem yabancı ziyaretçiler görmek için geliyor" dedi.

19-11/30/ana-manset-2-1575111130.jpg

BURSA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN