22.10.2019  09:47

Japon uzman Yoshinori Türkiye’de beklenen depremin büyüklüğünü açıkladı

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’de beklenen en büyük depremin 8-8.5 büyüklüğünde olmasının ön görüldüğünü söyledi. Moriwaki, "Türkiye dünyada metrekare başına meydana gelen deprem sayısıyla 17. sırada ancak depremdeki ölümlerde ise 3. sırada. Bir Türk olarak bu durumdan utanıyorum” dedi.

+
-

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen 'Depreme Hazır mıyız' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“SİZDE HERKES 3 ŞEHİRDE TOPLANIYOR”

Dünyanın en uzun asma köprüsü olan Japonya'nın Akashi-Kaikyo köprüsünün de yapımında görev almış olan Moriwaki; “Cumhuriyetin yüzüncü yılında 2023’de Çanakkale’de 2023 metre olarak dünyada birinci artık biz değil Türkiye olacak" dedi.

Japonya ve Türkiye’nin benzer yanları ile farklarını da anlatan Moriwaki, “Japonya 4 tane ada ülkesi ama küçük adalar 2 bin tane. Biz de düz yer yok ada var dağ var. Düz yer yok. Mecburen gökdelen yapmak zorundayız. Türkiye ise sizin arazileri bizim iki katımız insan sayısı bizim yarısı. Dolayısıyla sizde metrekarede bir kişi varsa biz de dört kişi var. Ama sizde herkes İstanbul, Ankara, İzmir’de toplanıyor ve gökdelen yapıyorsunuz. Aslında Konya civarında çok düz yerler var" şeklinde konuştu.

“SİZDEKİ FAY HATTI 8.5 ŞİDDETİNDE DEPREM OLUŞTURABİLİR”

Türkiye’de 6 tane deprem plakası olduğunu da kaydeden Moriwaki, “Anadolu plaka, Afrika var, Karadeniz var. Toplam 6 tane. Bunların hareketleri ayrı ayrı. Sizin ki Nepal, Himalaya taraflarından başlıyor. Gürcistan’dan geliyor. Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya gidiyor bu Kuzey Anadolu Fay Hattı. Burası en fazla 8 veya 8.5’e kadar. Mesela bizim ki Güney Amerika’nın Çin’den başlıyor. Amerika’ya gidiyor. Sonra Alaska, Japonya, Filipinler ve Tayvan’a gidiyor. Bu hatta 9 veya 9.5 çok büyük deprem bekleniyor. Siz bizden biraz daha şanslısınız” dedi.

“BEN TÜRK OLARAK UTANIYORUM”

Japonya mı deprem ülkesi Türkiye mi sorusunun çok sorulduğunu da sözlerine ekleyen Moriwaki, “Ben bunu araştırdım. Büyüklüğü 5.5. üzerinde olan depremler orta seviye deprem olarak kabul edilir. Geçen sefer Silivri’de meydana gelen deprem orta seviye bir depremdi ama Japonya’ya göre normal. Bu senede bir ülkede kaç kere deprem meydana geliyor. 5.5 ’ten daha büyük. Tabii bir seneyi değil 10 seneyi topladım ve ortalama yaptım. O zaman Türkiye dünyada 6. sırada Japonya 4. sırada. Çin birinci sırada. Çin çok büyük" şeklinde konuştu.

"Türkiye bizim iki katımız büyüklükte. Onun için metrekareye de bölmek lazım" diyen Moriwaki, "Eğer öyle yaparsak Japonya 6. Türkiye 17. sırada oluyor. Tamam deprem var ama çok fazla değil" dedi.

"Şimdiye kadar Türkiye’de en büyük deprem 7.9’luk Erzincan depremi. Japonya’da 9 şiddetinde deprem oldu" diyen Moriwaki sözlerini şöyle sürdürdü:

"Deprem şiddetinin 1 artması demek 32 kat büyüklük demek. Türkiye olarak siz bizden 32 kat daha şanslısınız. Normal düzgün bina yaparsanız. Japonya kadar çok büyük korunaklı olmak zorunda değil. İçindeki demiri fazla koymak zorunda değilsiniz. Ama maalesef diye söyleyeyim, depremde ölü sayısına bakıldığı zaman aniden Türkiye dünyada üçüncü oluyor. Ben 29 senedir Türkiye’deyim. Onun için ben de Türk olarak utanıyorum. Mimar olarak, inşaat mühendisi olarak utanıyorum. Japonya’da 7. sırada ama buna tsunami de dahil” 

 

 

DİĞER HABERLER
İnfaz düzenlemesi Meclis'ten geçti
Evde kadına şiddet patladı önlem yok
Her hafta bir camide temsili cuma namazı
Dikkat bunlardan biri evetse şüphelisiniz
Alpaslan Türkeş vefatının yıl dönümünde anılıyor
İBB devletin ta kendisidir
Kurtuluş Savaşı Tekâlif-i Milliye Emirleri ile kazanıldı