Back To Top
Kan Kardeşim Projesine ilk 2 günde 2 bin ünite kan

Kan Kardeşim Projesine ilk 2 günde 2 bin ünite kan

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 14:16
Kan Kardeşim Projesine ilk 2 günde 2 bin ünite kan
- A +

Beşir Derneği ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa organize edilen kan bağışı kampanyasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. ‘Bir Damla, Bin Umut’ sloganıyla başlatılan projede ilk 2 günde 2000 bin ünitenin üzerinde kan bağışı gerçekleşti. Geçmiş yıllarda 100 bin ünitenin üzerinde kan bağışına vesile olan dernek, bu yıl daha fazla ihtiyaç sahibi insana yardım eli uzatmayı hedefliyor. ‘Kan Kardeşim’ projesi mart ayı sonuna kadar İstanbul’un çeşitli noktalarında devam edecek.

Beşir Derneği’nin ‘Kan, acil değil sürekli ihtiyaçtır’ şiarıyla ülkemizin dört bir yanında Türk Kızılayı ile birlikte düzenlediği kan bağışı organizasyonları her yıl olduğu gibi bu sene de büyük ilgiyle karşılandı. Ülkemizin kan rezervlerinde yaşanan stok azalmasının önüne geçmek ve Türk Kızılayı’na destek olmak amacıyla iki STK arasında gerçekleştirilen protokol sayesinde kan ihtiyacı olan binlerce kişi umut buluyor.

‘Bir Damla Bin Umut’ diyerek 9 Şubat’ta başlattığı kan bağışı kampanyası vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Beyoğlu’ndan Eminönü’ne, Sarıyer’den Bayrampaşa’ya kadar İstanbul’un birçok noktasında yapılan kan bağışında ilk iki günde 2 bin üniteden fazla kan toplanmasına yardımcı olan Beşir Derneği, yaptığı bu hizmetle azalmakta olan kan stoklarına destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi. Dernek, mart ayının son gününe kadar sürecek bu proje vesilesiyle geçtiğimiz yıllarda ulaşılan 100 bin ünite kan bağışı sayısını da katlamayı hedefliyor.

Sisteminde on binlerce kayıtlı gönüllüsü bulunan Beşir Derneği, ‘Kan Kardeşim’ projesiyle bugüne kadar 106.596 ünite kan bağışı yapılmasına vesile oldu. Kızılay ile Beşir Derneği arasında imzalanan resmi protokol çerçevesinde Türkiye’nin her köşesinde kan bağışı çadırları kuruluyor.

ACİL KAN İHTİYACI OLANLAR İÇİN ONLINE PLATFORM
Projenin diğer ayağını ise online kan bağışı portalı oluşturuyor. www.kankardesim.org adresiyle erişilen bu portal, kan bağış kampanyalarının duyurulması, Kızılay ile yapılacak etkinliklerin detaylarının paylaşılması ve bağışçı ile ihtiyaç sahibinin hızlıca bir araya gelebilmesi adına önemli bir platform. Gönüllü bağışçı olacak kişi ‘kankardesim.org’ sitesine girdikten sonra kayıt formunu doldurarak sistemin içerisine dahil ediliyor. Sistemin temel misyonu, ihtiyaç duyulduğu anda ilgili bölgeye sistemde kayıtlı bağışçıları hızlı bir şekilde yönlendirmek.

 “KAN İHTİYACI HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR”
Kampanya hakkında konuşan Beşir Derneği Genel Başkanı Fatih Sarıyar; “Kan bağışı ülkemizde çok önemli bir yere sahip. 2012 yılında sadece İstanbul’da gerçekleşen kan bağışı kampanyamız 2013 yılında ülke geneline yayıldı ve kan ihtiyacı olan binlerce vatandaşa yardım eli uzatmış olduk. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı görülüyor ve bu ihtiyaç her geçen gün artarak devam ediyor. Acil durumlarda ise bu ihtiyaç çoğunlukla hasta yakınlarından karşılanıyor. 18-65 yaş arası, bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan, 50 kg üzerinde her sağlıklı insan kan bağışlayabilir. Tüm halkımızı “Kan Kardeşim” kampanyamıza davet ediyoruz. Çünkü paylaşmak mutluluktur. İlgili noktalara gelemeyecek durumda olanlar ise kankardesim.org sayfasına gönüllü üye olarak acil bir durum ortaya çıktığında en yakın ihtiyaç sahibine hızlıca ulaşabilir. Amacımız daha fazla bağışçıya ulaşarak, ilk iki 2 günde geçtiğimiz 2 bin ünite bağışı artırarak devam etmek.” dedi.

KAN BAĞIŞI PROJESİNİN DEVAM EDECEĞİ TARİHLER VE BÖLGELER
Kızılay iş birliği ile Beşir Derneği’nin hayata geçirdiği ‘Kan Kardeşim Projesi’;

16–17 Şubatta Gaziosmanpaşa, Güngören, Şişli, Çatalca, Çerkezköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Kırklareli’nde,

23-24 Şubatta Kağıthane, Zeytinburnu, Bahçelievler, Çağlayan, Tekirdağ, Bağcılar, Esenyurt, Hadımköy ve Edirne’de ,

2-3 Mart tarihlerinde ise Esenler, Eyüp, Sultangazi, Selimpaşa, Silivri ve Halkalı’da gerçekleşecek.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN