10.09.2019  11:31

Kapadokya'da Üzümlü Kilisesi turizme kazandırılacak

Nevşehir'de 1859 yılında yapılan Aıos Theodoros Trion Kilisesi(Üzümlü Kilisesi)'nin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

+
-

Kapadokya'nın en büyük kilisesi olma özelliğine sahip Rum kilisesi, İl Kültür Müdürlüğü tarafından sadece pazar günleri açılıyor.

Derinkuyu Belediyesi, Üzümlü Kilisesi olarakta bilinen bu kilisenin, her gün açık kalarak turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

Belediye Başkanı Bülent Aksoy, "Günümüze kadar ulaşabilmiş ender tarihi yapılardan biri olan ve Kapadokya bölgesinin en büyük kilisesi olarak değerlendirilen Aıos Theodoros Trion Kilisesi, İl Kültür Müdürlüğü bünyesindedir. Bu kilisenin Derinkuyu Belediyesi’ne tahsisinin yapılarak turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin olarak Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe ve Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ile de görüşmeler yaptık" dedi.

19-09/10/n-5.jpg

'DERİNKUYU TURİZMİNE İVME KAZANDIRACAK'

Aksoy, Kapadokya Alan Yönetimi'nin oluşumuna yönelik Nevşehir’deki çalışmaların tamamlanmasının ardından, kilisenin belediyeye tahsisinin de gerçekleşeceğine inandıklarını belirterek, "Derinkuyu turizmine gerçek anlamda ivme kazandıracağına inandığımız Aıos Theodoros Kilisesi’nin kısa süre içerisinde Derinkuyu Belediyesi'ne tahsisi de gerçekleştirilecektir. Öyle inanıyorum ki bir dizi onarım çalışmalarının ardından tarihi Rum kilisesi, en kısa süre içerisinde her gün açık tutularak yerli ve yabancı turistlerin de ziyaretine açılacak" diye konuştu. 

NEVŞEHİR/DHA

 

 

DİĞER HABERLER
Erdoğan Karakuş kimdir?
Beyhude çaba
TRT'den ayda 412 bin
AYM'den 'süresiz nafaka' kararı
Aktarma müjdesi
Parlamenter sisteme dönüş olacak
Bisikletini gösterip, tweet atması sakil bir davranış