22.01.2020  10:13

Kapalıçarşı çalışma saatleri | Kapalıçarşı saat kaçta açılıyor ve hafta sonu açık mı?

Kapalıçarşı çalışma saatleri vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Kapalıçarşı çalışma saatleri kapsamında her gün binlerce yerli yabancı vatandaşımız çarşı içerisinde bulunuyor. Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan bu çarşıyla ilgili tüm bilgiler karar.com’da…

+
-

 

Kapalıçarşı çalışma saatlerinde halıdan mücevherata, hediyelik eşyalardan yiyeceklere birçok ürünün satışı yapılıyor. Çarşıdan alışveriş yapacak olan kişiler Kapalıçarşı çalışma saatlerini öğrenmek istiyor. İstanbul’un en ünlü turistik yerlerinden olan bu çarşıyla ilgili bilmeniz gerekenler haberimizde.

KAPALIÇARŞI

Kapalıçarşı, Osmanlı Devleti’nin geliştirdiği en önemli projelerden biridir. Osmanlı Devleti 500 yıllık yaşamı içerisinde çok büyük projeler hayata geçirmiştir. Bunların bir kısmı hayatta değildir. Kurulan sanayiler, darphaneler, okullar, sarayların da bir kısmı işlevini sürdürmektedir.

Kapalıçarşı, Osmanlı’nın ürün kimliğinin ve ekonomisinin canlı kalması için inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Birçok sorunlarla karşılaşan Kapalıçarşı, depremler yaşamış, yanmış, yıkılmış ama onarılmıştır. Kapalıçarşı, sadece bir çarşı olmasının yanı sıra bir imparatorluğun ürün kimliğinin sürekliliği, uluslararası rekabetin sağlanması için ekonomik projeler arasında bir öneme sahiptir.

Kapalıçarşı günümüzde altın ve döviz fiyatları için hala önemli bir merkezdir. 110 bin 868 m2’lik alana yayılan Kapalıçarşı, 65 sokak üzerinde 3 bin 600 dükkan ve 14 hana sahiptir. Kapalıçarşı’nın sokakları ve hanlarının adları ile eskiden orada ne yapıldığını anlamak mümkündür.

Kapalıçarşı’nın kapıları; Beyazıt, Nuruosmaniye, Sepetçihan, Zennciler, Çarşıkapı, Mahmutpaşa, Takkeciler, Tavukçupazarı, Çuhacıhan, Kuyumcular, Örücüler’dir.

Hanları; Alipaşa, Hatipemin, Mercan, Rabia, Zincirli, Ağa, Astarcı, Balyacı, Bodrum, Cebeci, Çukur, Çuhacı, İçcebeci, İmamali, Kalcılar, Kapılari Kaşıkçı, Kebapçı, Kızlarağası, Perdahçı, Safran, Sarnıçlı, Sepetçi, Sorguçlu, Varaklı, Yağcı, Yolgeçen ve Zincirli’dir.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

Sokakları ise; Acıçeşme, Hacıhüsnü, Kilitçiler, Parçacılar, Tacirler, Yüncühasan, Zenneciler, Ağa, Hacımemiş, Kolancılar, Perdahçılar, Takkeciler, Tavukçupazarı, Püskülcüler, Koltukçu, Halıcılar, Altuncular, Aminçiler, Hazırelbiseciler, Kürkçüler, Reisoğlu, Terlikçiler, Terzibaşı, Terziler, Ressam, Sahaflarbedesteni, Lütfullahefendi, Mercançıkmazı, Kahvehane, Araracıoğlu, Aynacılar, Kalpakçılar, Karakol, Muhafazacılar, Sandal, Sandalbedesteni, Tuğcular, Varakçılar, Yağlıkçılar, Serpuççular, Sıraodalar, Sipahi, Yarımtaşhan, Yeşildirek, Yorgancılar, Mühürdaremin, Ortakazazcılar, Karamanlıoğlu, Basmacılar, Çuhacıhanı, Bitpazarı, Fesçiler, Ganiçelebi, Hacıhasan, Kvaflar, Kazazlar, Keseciler’dir.

20-01/22/kapalicarsijpgg.jpg

ÇALIŞMA SAATLERİ

Kapalıçarşı çalışma saatleri 08.30-19.00 saatleri arasındadır. Kapalıçarşı hafta sonları da açıktır. Ancak Pazar günleri bazı mağazalar kapalıdır. Kapalıçarşı Ramazan ve Kurban Bayramlarında kapalıdır. 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim’de ise hizmet vermektedir.

GÜNÜN VİDEOSU

Türk zırhlısından destansı manevra

Suriye''de, 15 tonluk zırhlı muharebe aracımız ZMA-15, 125 mm’lik topa sahip, 45 tonluk, Rus T-72 tankını kovaladı.

DİĞER HABERLER
Yemek yediği esnada silahlı saldırıya uğradı
Düşük kredi treni kaçabilir
Polis linçten kurtardı
Polis linçten kurtardı
İkinci uçağımız yok mu?
Malatya'da korkutan deprem
Kafaları karıştıran sefer