Back To Top
Kavurmada şarbon bilmecesi! 7 arkadaş hastaneye kaldırılmıştı...

Kavurmada şarbon bilmecesi! 7 arkadaş hastaneye kaldırılmıştı...

 - Son Güncelleme: 28.08.2018 Salı 14:29
Kavurmada şarbon bilmecesi! 7 arkadaş hastaneye kaldırılmıştı...
- A +

Trabzon'da, Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlığın etinden yiyen vatandaşların rahatsızlanması sonucu etlerden alınan numunelerin kontrole gönderildiği, numunelerden hayvan hastalığı yönünden negatif sonuç çıktığı bildirildi.

Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kestikleri  kurban etinden yedikten sonra rahatsızlanan kişilerin şarbon şüphesiyle tedavi  altına alındığına ilişkin iddialara değinildi.

Açıklamada, 23 Ağustos'ta Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi  Hastanesine başvuran hastalara, yapılan muayeneleri sonucunda olası bir hayvan  hastalığı ön tanısı konulduğu belirtildi.

Hastaneye başvuran hastalarla irtibat sağlandığı, ellerinde mevcut  bulunan etlerden aynı gün numuneler alınarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü  Müdürlüğüne gönderildiği aktarılan açıklamada, numunelerin hayvan hastalığı  yönünden negatif çıktığı, hastalık belirtisine rastlanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve  Yem Kanunu gereğince Trabzon sınırları içerisinde hayvan hastalık ve zararları  ile mücadele hizmetleri kapsamında salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarını  önlemek için ilgili kurumlarca idari ve fenni tedbirlerin alındığı ifade  edilerek, ilgili durumun takibinin İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı ile  koordineli yapıldığı bildirildi.

TRABZON/AA

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN