Back To Top
Kışlık lastik ne zaman zorunlu olacak? Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zamana kadar geçerli?

Kışlık lastik ne zaman zorunlu olacak? Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zamana kadar geçerli?

 - Son Güncelleme: 01.12.2019 Pazar 13:44
Kışlık lastik ne zaman zorunlu olacak? Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zamana kadar geçerli?
- A +

Zorunlu kış lastiği uygulaması için geri sayım başladı. Yolcu ve yük taşıyan ticari araçları kapsayan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak. 1 Nisan'a kadar sürmesi beklenen uygulama sırasında sık sık denetlemeler yapılacak ve kurala uymayan sürücülere ceza kesilecek. İşte detaylar...

Kışlık lastiklerin zorunlu olmasına son 2 ay kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu başlayacak.

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanıyor.

DENETİMLER YAPILACAK

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Tebliğ'de belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek.

Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı gibi teknik kontrolleri yapılacak.

ÖZEL ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU?

Şehirler arası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.

Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların, tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.

19-10/19/zorunlu-kis-lastigi-2.jpg

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu? Cezası ne kadar? Kış lastiği fiyatları ne kadar? gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik...

Mevsim değişiklikleri ile beraber uygulamanın ne zaman başlayacağı merak edilmeye başlanmıştı. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar sürecek.

Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 lira olmuştu.

Ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN