Back To Top
Köylüler isyanda, artık 'Kötü' köylü olmak istemiyorlar

Köylüler isyanda, artık 'Kötü' köylü olmak istemiyorlar

 - Son Güncelleme: 16.04.2018 Pazartesi 18:33
Köylüler isyanda, artık \'Kötü\' köylü olmak istemiyorlar
- A +

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Kötü köy sakinleri, rahatsız oldukları köyün isminin değiştirilmesi için düğmeye bastı. 3 hanenin kaldığı köy sakinleri, köyün ismini duyanların şaşırdığını belirterek değişiklik için imza topladı.

Zara ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Kötü köy adıyla dikkat çekiyor. Üç hanenin bulunduğu sadece 6 kişinin yaşadığı köydeki vatandaşlar köyün isminin değiştirilmesini istiyor.

Köyde dolaşan bir rivayete göre köyde ortaya çıkan bir hastalık köy sakinlerinin çoğunun yaşamını yitirmesine neden olduğu ve köyde kimse kalmayınca da köyün adının Kötü köy olarak değiştirildiği söyleniyor.

18-04/16/aw363892_01.jpg

ARTIK 'KÖTÜ' KÖYLÜ OLMAK İSTEMİYORLAR

Artık Kötü köy olarak anılmak istemeyen vatandaşlar köylerinin isimlerinin değiştirilmesi için imza topladılar. Kaymakamlığa başvurmaya hazırlanan köylüler köyün adının Esenyurt olmasını istiyorlar.

18-04/16/aw363892_03-1.jpg

ADINI DUYANLAR ŞAŞIRIYOR

Köy sakinlerinden 72 yaşındaki Binali Koçar Kötü köyün hikayesini anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Buranın hikayesi, burada birkaç hane oturuyorlarmış. Bir hastalık gelmiş. O hastalıktan dolayı herkes ölmüş. En sonunda bir çocuk mu kalmış bir gelin mi kalmış o da ölmüş. Ondan dolayı da buraya kötü köy denmiş günümüze kadar gelmiş. Köyün ismi de Kötü köy kalmış. Daha sonra bizim dedelerimiz Nasır mezrasındaymış. Nasırdan Kötü köye gelmişler. Buraya yerleşmişler. Burada çoluk çocuk sahibi olmuşlar. Sonra da burada kalanlar İstanbul'a göçmüş. Ben kaymakamlığa gittim. Kaymakam 'Ben böyle hiç köy ismi görmedim' dedi. 'Bir dilekçe yazıp getirin' dedi. Tabi duyanlar şaşırıyor. Burası nasıl Kötü köy olur diyorlar. En güzel köy burası diyorlar. Köyün adını değiştirmem için bu köyde oturanların ismi gerekiyormuş. Bu imzaları aldım. Dilekçeyi yazıp götüreceğim Köyün ismini Esenyurt olarak düşünüyorum."

18-04/16/aw363892_02.jpg

Köyde yaşayan 70 yaşındaki Nevzat Koçar ise köy adlarının değiştirilmesini istediklerini ifade ederek, "Aslında burası için ne kadar güzel yer diyorlar. Biz de buranın adının değiştirilmesini istiyoruz. Köyün adını duyunca şaşırıyorlar" diye konuştu.

SİVAS/İHA

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN