Back To Top
Kayyum sonrası gözaltına alınan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret Kimdir?

Kayyum sonrası gözaltına alınan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret Kimdir?

 - Son Güncelleme: 11.09.2016 Pazar 15:28
Kayyum sonrası gözaltına alınan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret Kimdir?
- A +

Kayyum atanan Cizre Belediyesi'nin eski başkanı Leyla İmret bu sabah saatlerinde yeniden gözaltına alındı. Bugün gözaltına alınan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret kimdir? Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret aslen nerelidir ve Leyla İmret kaç yaşındadır?

Görevden alınan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, Leyla İmret'in evine sabah saatlerinde polis baskın yaptı. Baskın sırasında evde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyesi Yunus Durdu ile Leyla İmret’in gözaltına alındığı belirtildi. Leyla İmret  ve Yunus Durdu Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

 

Leyla İmret 1987 yılının Aralık ayında dünya'ya geldi. Türkiye'nin Şırnak il'inde doğdu. İmret 1992'de babasını kaybetmiştir. Babasını kaybeden İmre Mersin'e göç etti. Mersin de 4 sene kaldıktan sonra 1996 yılında Almanya'ya giderek akrabalarının yanında yaşamını sürdürmeye devam etti. Akrabaları ile birlikte Almanya'nın Bremen kentinde yaşamını sürdürdü.

Leyla İmret Almanya'da da Pedagoji öğrenimi gördü. Almanya'da eğitimini aldıktan sonra 2013 yılında ülkemize dönen Leyla İmret, Kadir Kunur ile birlikte Cizre Belediye başkanlığı için beraber eş-başkan adayı oldu. 2014 yerel seçimlerinde ise halkın %83'lük bir oyunu alarak BDP'den Cizre Belediye başkanı oldu. Cizre'de ilk kadın belediye başkanı olurken, Türkiye'nin de en genç belediye başkanlarından birisi oldu.

Leyla İmret hakkında soruşturma

özde "özyönetim" ilanı yapan çok sayıda DBP'li başkan görevden uzaklaştırıldı, bazıları ise tutuklandı. Son olarak Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret "Cizre'de Türkiye'ye karşı iç savaş yürütüldüğüne" dair açıklamasıyla gündemde. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı İmret hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca idari yönden yasal gereği için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldığı bildirildi.

Özerlik açıklamaları ve PKK'ya destek verdikleri gerekçesiyle birçok DBP'li başkan görevden uzaklaştırılırken bunlardan bazıları tutuklandı. Son olarak Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret "Cizre'de Türkiye'ye karşı iç savaş yürütüldüğüne" dair açıklamasıyla gündemde. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı İmret hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca idari yönden yasal gereği için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldığı bildirildi.

Leyla İmret'e 'isyana tahrik'ten soruşturma açıldı

Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret hakkında, yabancı bir haber sitesine yaptığı, ''Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz'' açıklaması nedeniyle ''Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından soruşturma başlatıldı.

İngiliz gazetesi iç savaş haberi yaptı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, İmret'in yabancı haber sitesi VICE News'e yaptığı açıklamaların haberleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu haber sitesi VICE News'ün, ''Türkiye'de iç savaş çıkacak; Kürt direnişinin merkezine hoşgeldiniz'' başlığıyla sunduğu haberde, Cizre Belediye Başkanı İmret'in görüşlerine yer verdiği kaydedildi.

İç savaş yürütüyoruz

İmret'in haber sitesine verdiği demeçte, ''Bir söz vardır, barış olacaksa Cizre'den başlayacaktır ve savaş da olacaksa Cizre'den başlayacaktır'' ve ''Türkiye'de bir iç savaş yürüttüğümüzü söyleyebiliriz'' şeklinde ifadeler kullandığına işaret edilen açıklamada, ''Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik'' ve ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçları kapsamında, söz konusu iddiaların soruşturulması gerektiği vurgulandı.

İçişleri'ne görevden alın yazısı

Bu nedenle İmret hakkında ''Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından soruşturma açıldığı ve suç yeri itibariyle dosyanın Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği belirtilen açıklamada, ayrıca idari yönden yasal gereği için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıldığı bildirildi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN