LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte LGS puan hesaplama robotu

LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte LGS puan hesaplama robotu

Yüz binlerce öğrencinin katıldığı 2021 LGS sınav sonuçları öncesi yayınlanan soru kitapçığı ve cevap anahtarında işaretlediği şıkları tahmin eden adaylar, LGS puan hesaplama sistemi üzerinden ortalama puanlarını tahmin edebiliyor. İşte, LGS puan sorgulama ekranı...

Hayal ettikleri lisede okumak isteyen ortaokul öğrencileri, 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına katılım sağladı. Türkiye genelinde düzenlenen sınav iki oturum halinde gerçekleşti. Sayısal ve sözel derslerden toplam 130 sorunun yönelttiği öğrenciler, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN 2021?

LGS'ye giren adayların tercihlerini ne zaman yapacağı ile ilgili kesin bir tarih paylaşılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGS tercih tarihleriyle ilgili resmi açıklamasının temmuz ayında yapması öngörülüyor.

Geçtiğimiz yıl sonuçların açıklanmasından bir gün sonra tercih tabloları paylaşılmış, bir hafta sonra da adaylar tercihlerini yapmaya başlamıştı.

2021 LGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU

20210606-2-48630067-65822104.jpg

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Merkezi Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanıyor.

a) Sayısal ve sözel bölümlere ait alanların her bir alt testi için yanlış ve doğru cevap sayıları belirlenir.

b) Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

0620200955156581527.jpeg

c) Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

ç) Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

0620200956026580578.jpeg

d) Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

e) Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

0620200956146588047.jpeg

f) Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g) Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69. maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin ikinci fıkrasına eklenen "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

0620200956296589972.jpeg

ğ) Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dahil edilecektir.

h) Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ı) Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

LGS SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2021 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı soru kitapçığı ve cevap anahtarı erişime açıldı. Geçen yıl sınavdan 3 gün sonra sorular ve cevaplar MEB'in internet sitesinde kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu yıl ise sınavın yapıldığı aynı gün içerisinde LGS soruları ve cevapları yayınlandı.

LGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Liselere Geçiş Sistemi sınav sonuçları, 30 Haziran 2021 Çarşamba günü www.meb.gov.tr internet adresinde açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN