Back To Top
LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı | 2018 LGS yerleştirme sonuçları MEB sorgulama ekranı

LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı | 2018 LGS yerleştirme sonuçları MEB sorgulama ekranı

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 08:51
LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı | 2018 LGS yerleştirme sonuçları MEB sorgulama ekranı
- A +

MEB 1 milyon 200 bin öğrencinin beklediği LGS tercih sonuçlarını sorgulama ekranından açıklandı. 2019 LGS yerleştirme sonuçlarını sorgulama linki ve MEB sorgulama ekranını hakkındaki detayları haberimizde bulabilirsiniz.

LGS tercih sonuçları sorgulama sonuçları açılandı. 2019 LGS yerleştirme sonuçları ile lise öğrencisilerinin yerleştirmesi gerçekleşti. Sonuçlar MEB sorgulama ekranından erişime açıldı. Yüzbinlerce öğrenci hangi liseye yerleşeceğini merak ediyordu. Gözler MEB'den gelecek olan son dakika açıklamalarında. İşte  LGS tercih sonuçlarını sorgulama ekranı ve yapılan yeni açıklamaların detayları...

2019 LGS tercih sonuçları açıklandı. Yüzbinlerce öğrenci hangi liseye yerleşeceğini tercih sonuçarının açıklanmasından sonra öğrenebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesi üzerinden erişime açılan tercih sonuçlarına göre öğrenciler okullara yerleşecek. İşte LGS tercih sonuçları hakkındaki son dakika gelişmeleri...

LGS TERCİH SONUÇLARINI NERELERDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

2019 LGS tercihleri ile yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlandı. 

2019 LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN 

LGS YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları tarihleri daha sonra ilan edilecektir.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2019/2020 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara komisyonca yerleştirilecektir.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

18-07/30/lgs-sonuclari-1532933609.jpg

400 LİSE ÖĞRENCİSİNE BURS

Geçen sene için LGS’de istediği liseye yerleşemeyen 400 öğrenciye koşulsuz yüzde 50 burs desteği vereceğini açıklayan Bilgi Koleji Kurucusu Ahmet Çevik, öğrencilerin istemedikleri okullarda başarı oranının düştüğünü ve bu durumun öğrencilerin gelecek yaşamında olumsuz etkiler oluşturduğunu söylemişti. Bu sene için herhangi burs verilip verilemeyeceği ise merak konusu.

1 milyondan fazla öğrenci, geçen sene Haziran ayında yapılan Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) girerek hayalindeki liseye yerleşebilmek için ter dökmüştü. Tercih sıralamasında yaşanan kararsızlık ve yapılan hataların, birçok öğrencinin istediği okullara girmesine engel olabileceğine değinen Ahmet Çevik, gençlerin yaşadığı hayal kırıklıklarının önüne geçmeyi planladıklarını belirterek, “2018-2019 eğitim-öğretim yılında istediği okula yerleşemeyen öğrencilere yüzde 50 burs vereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

“Bu burs 4 yıl boyunca devam edecek”

Bu yıl sınava giren 1 milyon öğrencinin oldukça stresli ve yoğun bir dönem yaşadığını belirten Çevik, akademik başarının, öğrencilerin hayattaki diğer tüm sosyal ve psikolojik durumunu etkilediğini belirtti. Öğrencilerin, istemedikleri okullarda başarı oranının düştüğünü ve bu durumun öğrencilerin gelecek yaşamında olumsuz etkiler oluşturduğunu söyleyen Çevik, “Bu durumun önüne geçmek için istediği okula yerleşemeyen öğrencilerimize yüzde 50 oranında burs vermeye karar verdik. 400 kişilik kontenjan belirlediğimiz bu burs 4 yıl boyunca devam edecek ve dünya standartları üzerinde eğitim yapan Bilgi Koleji gençlerini en iyi şekilde geleceğe hazırlayacak. Yeni eğitim yılında çocuklarımıza ve velilere en güzel destek kampanyasını başlatan kolej olmaktan dolayı oldukça mutluyuz” dedi.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN