Back To Top
Lüks evdeki tadilat tarihi Alanya Kalesi'nin surlarını yıktı

Lüks evdeki tadilat tarihi Alanya Kalesi'nin surlarını yıktı

 - Son Güncelleme: 21.09.2019 Cumartesi 15:36
Lüks evdeki tadilat tarihi Alanya Kalesi\'nin surlarını yıktı
- A +

Tarihi Alanya Kalesi'nin yanındaki lüks evde yapılan tadilatın tarihi surların yıkılmasına neden olduğu belirtildi. Yapılan incelemelerin ardından ev sahibi Avusturya vatandaşı Walter Godina hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine uzun yıllar ev sahipliği yapan Alanya Kalesi'nde, tarihi evin bitişik olduğu sur duvarının bir kısmının kış ayında aşırı yağış sonrası yıkılmasına yönelik Alanya Müze Müdürlüğü yetkililerince incelemede bulunuldu.

İKİ EVDE PROJEYE AYKIRI İŞLEM

İnceleme sonucunda, ilçede 10 hektarlık yarımada üzerinde Helenistik dönemde kurulan ve etrafı 6 kilometre uzunluğunda surlarla çevrilen Alanya Kalesi'nde koruma altındaki tarihi evin sahibi Avusturya vatandaşı Walter Godina'nın, sahip olduğu iki evde projeye aykırı işlem yapıldığı belirlendi.

19-09/21/670281b5b2da4154b201f575bbd30352-1569067839.jpg

Godina'nın evin birinde izin almadan surlara doğru pencere açtığı, bir diğer evinde de balkon kısmına fayans ve korkuluk yaptırdığı, aşırı yağış sonrası bitişik surların bir kısmının yıkıldığı tespit edildi.

19-09/21/ana-manset-2-1569067892.jpg

EV SAHİBİNE SUÇ DUYURUSU

Alanya Müze Müdürlüğünün, ev ve sura izinsiz müdahale edildiği gerekçesiyle Walter Godina hakkında yasal işlemleri başlattığı, savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Hisariçi Mahallesi Muhtarı Mustafa Bayrak, yaptığı açıklamada, sur duvarlarının şubat ayında çok şiddetli yağmurdan sonra yıkıldığını söyledi.

Ev sahibi Avusturyalı Walter Godina'nın yaklaşık 35 yıldır evi kullandığını aktaran Bayrak, "Buraya yıkım sonrası yetkililer gelip çalışmalar yaptı. Sonuç ne olur biz de bilmiyoruz. Ancak buranın en kısa sürede restore edilmesi gerekiyor." dedi.

19-09/21/ana-manset-2-1569067915.jpg

ANTALYA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN