Madenciler, tam kapanma olmasa da esnek çalışma istiyor

Madenciler, tam kapanma olmasa da esnek çalışma istiyor

TTK'ya bağlı, yaklaşık 8 bin yerlerinde çalışan madenciler arasında da koronavirüs yayılıyor. 141 madencinin test sonucun pozitif çıktığını belirten GMİS Başkanı Yeşil, tam kapanma olmasa da esnek çalışma düzenine geçilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca işçilerin aynı kafeste inip aynı kafeste çıktıklarını da vurgulayan Yeşil; tam kapanma olmamasının akıllarında soru işareti yarattığını belirtti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı yaklaşık 8 bin maden işçisinin çalıştığı yerlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan işçilerin sayısı 141' yükseldi. Durumun ciddiye gittiğini belirten Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, tam kapanma olmasa dahi esnek çalışma sistemine geçilmesi gerektiğini vurguluyor.

TTK'ya bağlı yaklaşık 8 bin maden işçisinin çalıştığı müesseselerde, korona virüs testi pozitif çıkan işçilerin sayısı Karadon'da;54, Kozlu'da;50, Amasra'da;5, Armutçuk'ta; 5, Üzülmez'de; 6, Merkez Servisleri'nde; 21 olmak üzere toplam 141 oldu. 

Yeşil, "Genelgede, TTK'nın tam kapanmasa bile, önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor. Esnek çalışma diye tabir ettiğimiz sistemin bizde uygulanması konusunda da bizler buradan bakanlık yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Çünkü; Zonguldak'tan ne kadar bilgi aldılar bilemiyorum ama, burada durum çok iyi değil" dedi.

hakan-y.jpg

'AYNI KAFESLERLE İNİP AYNI KAFESLERLE ÇIKIYORUZ'

Başkan Hakan Yeşil, "Bugün itibariye testi pozitif çıkan arkadaşlarımızın sayısı 141. Rakamlar her geçen gün yükseliyor. Ülke gündeminde Cumhurbaşkanımızın yaptığı tam kapanmayla ilgili bir açıklama var. Her bakanlığın bağlı olduğu birimlere bildiriler gönderilmeye başlandı ama; şu an TTK'ya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gelen net bir cevap yok. Öğrendiğimiz, duyduğumuz kadarıyla ve genelgede de olduğu gibi, üretim ve imalat kısımlarındaki çalışma hayatı büyük ihtimalle durdurulmayacak gibi duruyor. 30 il ve arkasından Zonguldak diye tabir ettiğimiz, nüfusunun yüzde 70'ine yakın madenci ve maden emekçisinin oluşturduğu kent, şu an alarm veriyor. Vaka sayılarının artması, bizlerin, arkadaşların beraber çalışmaları gerektiği, aynı kafeslerle inip, aynı kafeslerle çıkması gerektiği, aynı dolapları, aynı banyoları kullandığı bir ortamda, tam kapanmanın TTK'da uygulanmaması, bizlerin kafasında soru işaretleri bırakıyor çünkü; özel bir iş yeri burası" açıklamasında bulundu.

'ÖLÜMLE BURUN BURUNA'

Başkan Yeşil, konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü; "Hepimiz madenciyiz. Tabi ki bizim derdimiz, hedefimiz üretmek, Türkiye ekonomisine yerin altındaki bu cevheri kazandırmak ama; her şeyden önce sağlık. Arkadaşlarımızın tamamı tedirgin. Bölgelerdeki vaka sayıları endişe uyandırıyor. Arkadaşlarımızın aileleri, eşleri ile yaşayanlar var. Onlara bu hastalığı bulaştırmamak için de büyük çaba sarf ediyorlar. Genelgede, TTK'nın tam kapanmasa bile, önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor. Esnek çalışma diye tabir ettiğimiz sistemin bizde uygulanması konusunda da bizler buradan bakanlık yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Çünkü; Zonguldak'tan ne kadar bilgi aldılar bilemiyorum ama, burada durum çok iyi değil. Hastanelerde yatacak yer kalmadı, yoğun bakım servislerimiz dolu. Vatandaşlarımız çok da dikkat etmemeye başladılar. Pandeminin başından bu geldiğimiz noktaya kadar sahada olan emekçi arkadaşlarımız, işçi kardeşlerimiz, sadece TTK'da değil, çalışması gereken arkadaşlarımız büyük bir gayret içinde. Ölüm ile burun buruna hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar. "

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN