Mahkeme pahalı kanser ilacını 'devlet ödesin' dedi

Mahkeme pahalı kanser ilacını 'devlet ödesin' dedi

Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi, 70 yaşındaki akciğer kanseri bir hastanın tedavisinde kullanılması gereken ancak geri ödeme listesinde bulunmayan 1300 euroluk ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasına hükmetti.

Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi, akciğer kanseri olan H.G.’nin (70) tedavide kullanması gereken ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinde bulunmayan ve kürü 1300 euro olan ilacın devlet tarafından karşılanmasına hükmetti.

Emekli H.G.’ye, kaldırıldığı Başkent Üniversitesi Hastanesinde akciğer kanseri teşhisi konuldu. Yapılan testler sonrası hastalığın ileri derecede olduğu, tedavi için lenvatinib etken maddeli Lenvima adlı ilacın kullanılacağı belirtildi. H.G., yurt dışından getirilen ve kürü 1300 euro olan ilacı karşılayamayacağı gerekçesiyle SGK’ya başvurdu. SGK ise ilacın Sağlık Uygulama Tebliği ve ek şartlarına uymadığı, geri ödeme listesinde bulunmadığı gerekçesiyle karşılanamayacağı cevabını verdi.

H.G., avukatı Eliz Atlı aracılığıyla mahkemeye başvurarak ilacın SGK tarafından karşılanması talebinde bulundu. Başvuruyu 7 gün içinde değerlendiren ve karar veren mahkeme ilacın SGK tarafından karşılanmasına hükmetti. Kararı değerlendiren avukat Atlı “Mahkemece yapılan ilk inceleme sonucunda yürütmenin durdurulması talebimiz haklı bulundu ve müvekkil, mahkeme nihai karar çıkıncaya kadar SGK’nın ilacı karşılamasına karar verdi. Mahkeme kararında, hukuka aykırı olarak iddia ettiğimiz işlemin yaşam hakkına yönelik olduğunu, işlemin uygulanması halinde sağlık açısından telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını belirtti. İlgili karar bir nihai karar değil ara karar niteliğindedir." dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN