12.02.2020  22:30

Mardin'de 6 yıl aradan sonra yağan kar vatandaşları sokağa döktü

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı bazı kentlerde hayatı olumsuz etkilerken, 6 yıldır kar yağmayan Mardin Kızıltepe'de vatandaşları sevindirdi.

+
-

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 6 yıl aradan sonra yağan kar büyük sevince sebep oldu. Kısa sürede beyaza bürünen ilçede vatandaşlar kar topu oynamanın sevincini yaşadı.

İlçe merkezinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı kısa sürede Kızıltepe’yi beyaza bürüdü. 6 yılın ardından yağan kar yağışı büyük bir sevinçle karşılandı. Şaşkına dönen Kızıltepeliler dışarı çıkarak kar topu oynamaya başladı. Bazı vatandaşlar bu anları ölümsüzleştirmek için selfie çekmeyi ihmal etmedi. Kar yine en çok çocukları sevindirdi. Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan parka koşan çocuklar ve gençler gönüllerince eğlendi.

KAR YAĞIŞININ KEYFİNİ ÇIKARDILAR

6 yıl aradan sonra kar sevinci yaşadığını anlatan Sermed Aydoğan, “Kızıltepe’de bugün kar heyecanı var. Yaklaşık 5-6 yıldır Kızıltepe’ye kar yağmıyordu. Her yer bembeyaz, Her yer çok güzel. Sürekli yağsın istiyoruz ama iklim koşulları nedeniyle Kızıltepe’ye kar pek yağmıyor” dedi.
Sokağa çıkarak arkadaşlarıyla kar topu oynayan Vedat Demir ise “Kızıltepe’de çok güzel kar yağıyor. Herkes karın heyecanını çıkarıyor, çocuklar dışarıda. Her zaman karın yağmasını istiyoruz. Kızıltepe’de çok güzel manzaralar var” diye konuştu.

20-02/13/aw935024_01.jpg

Öte yandan sabaha kadar kar yağışının devam edeceği ilçede hava sıcaklığı sıfırın altında eksi 7 dereceyi gösteriyor. Olumsuz hava koşulları ve kar yağışı sebebiyle Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam eğitime bir gün ara verildiğini açıkladı.

MERKEZDE VE 10 İLÇEDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Öte yandan Mardin'in 10 ilçesinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada, “Mardin'de kar yağışı ve buna bağlı oluşan olumsuz hava koşulları nedeniyle, Artuklu, Kızıltepe, Mazıdağı, Derik, Dargeçit, Midyat, Ömerli, Savur, Nusaybin ve Yeşilli ilçelerimizde 13 Şubat Perşembe günü ilkokul, ortaokul, liselerde eğitime ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personelde idari izinli sayılacaktır” denildi.

KIZILTEPE KAYMAKAMLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Kızıltepe Kaymakamı ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, yoğun kar yağışı nedeni ile okulların yarın tatil edildiğini açıkladı. Kaymakam Çam, “Kızıltepe ilçemizde kar yağışı ve buna bağlı olumsuz hava koşulları nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liseler 13 Şubat Perşembe günü tatil edilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacaktır” dedi.

MARDİN/İHA

 

 

GÜNÜN VİDEOSU

Koronavirüs hastasına suni teneffüs

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 bin 749 kişinin hayatını kaybettiği Çin''de, markette bir anda yere yığılan yaşlı adama bir doktorun her türlü riski göze alarak hiç düşünmeden suni solunum yapması sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

DİĞER HABERLER
'Cesur Başkale' kod adlı terörist yakalandı
Yalova Belediye Başkanı görevden alındı
Emnete ifadeye çağrıldı
Rusya'dan SİHA ve İHA izni istedik
Beştepe'de kritik görüşme
Bakanlık 2 bin 153 personel alacak
Erbakan'ı kabrini ziyaret etti