Back To Top
Mardin'de kaçak elektrik için panoyu yaktılar

Mardin'de kaçak elektrik için panoyu yaktılar

 - Son Güncelleme: 18.08.2018 Cumartesi 16:31
Mardin\'de kaçak elektrik için panoyu yaktılar
- A +

Dicle Elektrik tarafından kayıt dışı elektrik kullanımını önlemek ve tüketicilere kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi verebilmek için uygulamaya konulan ve ‘kaçağı önleyen pano’ olarak isimlendirilen alçak gerilim sayaç otomasyon panolarına (ASOP) saldırılar devam ediyor. Mardin’in Derik ilçesinde şirket tarafından yeraltı şebeke çalışmalarına entegre biçimde kurulan bu panolardan biri dün gece yarısı ateşe verilerek yakıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yönetmeliklerine uygun yatırımlarını sürdüren Dicle Elektrik, daha güçlü şebeke ve kesintisiz enerji arzı için bir yandan da kaçak kullanımla mücadele ediyor. Bu çerçevede geliştirilen ASOP’lar enerji şebekesi yer altına alınan yerleşim birimlerinde hayata geçirilmeye başlandı. Ancak, kaçak kullanmakta ısrarcı olan ve bu panolar yüzünden artık kullanamayacaklarını fark edenler, diğer tüketicilerin daha kaliteli ve kesintisiz enerji almasına olanak sağlayan bu yatırımları tahrip etmeye devam ediyorlar.

18-08/18/aw472426_02.jpg

Son olarak Mardin’in Derik ilçesine bağlı Cevizpınar mahallesinde kısa süre önce gerçekleştirilen ve iletim hatlarının yer altına alınmasının ardından kurulan alçak gerilim otomasyon panolarından biri, gece yarısı kimliği belirsiz kişi veya kişilerin saldırısına hedef oldu. Yanıcı madde dökülerek ateşe verilen pano, yanarak kullanılamaz hale geldi.

18-08/18/aw472426_03.jpg

Bayram arifesinde gerçekleştirilen saldırı yüzünden Cevizpınar Mahallesindeki vatandaşlar mağdur olurken, güvenlik birimleri saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanabilmesi için soruşturma başlattı. Bu arada Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, tahrip edilen panonun yerine yenisinin kurmaya başladı.

MARDİN/İHA

 

Yükleniyor...

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN