Back To Top
MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar | LGS 3. nakil başvurularında son gün

MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar | LGS 3. nakil başvurularında son gün

 - Son Güncelleme: 31.08.2018 Cuma 13:50
MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar | LGS 3. nakil başvurularında son gün
- A +

MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar belli oldu mu? sorusunun yanıtı LGS 3. nakil başvurularında son günde en çok araştırılan oldu. 3. nakil başvurusu yapacak olan veliler haberimizdeki linkten MEB e-Okul lise kontenjan listesini ve il il boş kontenjanları görebilirsiniz.

LGS'de 3. nakil döneminde sona gelindi. Öğrenci velileri nakil başvurusunun son gününde 'MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar'ını arıyor.  LGS 3. nakil başvurularında son güne gelindi. Bir türlü lise tercihlerinde istedikleri yere yerleşemeyen öğrenciler şimdide 3. nakil başvurusu yapacak. İşte öğrencilerin ve velilerinin merak ettiği MEB lise kontenjanları ile nakil başvurusunda önemli olan boş kontenjanları hakkındaki son bilhiler ve açıklamalar. 

27 ağustos'ta başlayan lise 3. nakil başvuruları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) e-Okul sayfasından yapılmaktadır.  LGS 3. nakil başvurularında bu gün son gün. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-Okul sorgulama sayfasından  LGS 3. nakil başvurularını yapabilir sonuçlatı da 3 eylül pazartesi günü öğrenebilirsiniz. İşte MEB e-Okul lise kontenjan listesinde boş kontenjanlar ve 3. nakiller ile ilgili son dakika açıklamaları ve detaylar...

MEB LİSE KONTENJAN LİSTESİ 

27 Ağustos – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak olan 2018 LGS 3. nakil başvurularında bu gün son gün. 31 Ağustos 2018 tarihinde saat 17:00’ye kadar başvurular gerçekleşirken, LGS 3. nakil sonuçları, 3 Eylül 2018 tarihinde saat 10:00’da MEB’in resmi web sitesinde açıklanması bekleniliyor. Öğrenci velileri nakil başvurusu yapabilmek için e-Okul üzerinden lise kontenjan listesinde boş kontenjanları sorguluyor. 

LİSE NAKİL BAŞVURULARI NEYE GÖRE YAPILACAK?

Yerleştirmeye esas nakillerin her döneminde merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla üç, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla üç, pansiyonlu okullar için de en fazla üç okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih eden ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk iki okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla üç okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla iki okul seçilebilecek.

18-08/31/lgs-3-nakil-basvurusu.jpg

LGS KONTENJAN SAYISI KAÇ?

g) Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 (beş) okul tercihi yapılabilecektir.

ğ) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

h) Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir.

ı) Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.

i) Öğrenci velisi düzeltme veya ret işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “Reddedildi” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

j) Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.

k) Tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

l) Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.

18-08/31/lise-nakil-basvurulari.jpg

TERCİH İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGS tercih kılavuzunda yayımladığı bilgilere göre tercih işlemleri nasıl yapılır, sorusuna cevap verildi. Bakanlık madde madde başvurularının nasıl yapılacağını açıkladı. İşte kurum tarafından açıklanan o maddeler...

a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

c) Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

ç) Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

d) İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır.

e) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

f) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

27-31 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih başvurularının alınması

3 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil sonuçlarının açıklanması

3-6 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

8 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil sonuçlarının açıklanması

Yükleniyor...

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN