Back To Top
MEB ihbarı kabul etti: 'Devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma

MEB ihbarı kabul etti: 'Devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 21:10
MEB ihbarı kabul etti: \'Devlet okullarında özel sınıf\' iddialarına soruşturma
- A +

Milli Eğitim Bakanlığınca 'bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği' iddialarına ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) medyada "devlet okulunda özel sınıf ayrımcılığı" başlıklı haberlerde yer alan "özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarını ve bu konuda MEB'e ulaşan bildirimleri ihbar kabul ederek harekete geçti. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

"Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar" gibi çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek velilerden "bağış" adı altında veya farklı yollarla ücret talep edildiğine ilişkin haberler ve gelen şikayetler dikkate alınarak, inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Bakanlık ayrıca Anayasa'nın 42'nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesini sağlayacak. 

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN