11.09.2019  06:36

MEB lise nakil başvurusu nasıl, nereden yapılır? e-okul nakil başvuru sayfası

MEB lise nakil başvurusu tarihleri ve e-okul nakil başvuru sayfası araştırılıyor. Nakil dönemi 6 Eylül 2019'da sona erdi. Sonuç sayfasına haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. Nakil dönemi başvuru adımları ve tüm detaylar haberimizde...

+
-

Lise nakil başvurusu nasıl, nereden yapılır? sorusunun cevabı araştırılıyor. Geçtiğimiz günlerde lise 3. nakil tercih başvuru sonuçları açıklandı. Lise nakil başvurusu nasıl yapılır? hem öğrenciler hem veliler tarafından merak ediliyordu. E okul nakil başvuru ekranı haberimizde yer alıyor..

E OKUL BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

LGS 3. NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

LGS 3. nakil sonuçları MEB tarafından 6 Eylül 2019 Cuma günü açıklandı. Sonuçlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

LGS NAKİL SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

2019 LGS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

29 Temmuz-2 Ağustos - Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi

5 Ağustos - Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları

5-8 Ağustos - Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları

10 Ağustos - Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları.

Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alındı ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erdi.

LİSE NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde tutularak yapılacak.

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

DİĞER HABERLER
Sürpriz görüşme
'Algı operasyonu'yla mücadele edecek
Kırmızı ışıkta mendil satıcısına darp
İOKBS sonuçları için heyecan dorukta
Kılıçdaroğlu'ndan şehitler için başsağlığı mesajı
Marmara'da sıcaklıklar artıyor
71 terörist etkisiz hale getirildi