Back To Top
Meclis Başkanı Şentop: Türkiye'nin güvenliği, NATO'nun güvenliğidir

Meclis Başkanı Şentop: Türkiye'nin güvenliği, NATO'nun güvenliğidir

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 09:35
Meclis Başkanı Şentop: Türkiye\'nin güvenliği, NATO\'nun güvenliğidir
- A +

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından NATO ve diğer ülkelerden gelen açıklamaları değerlendiren Meclis Başkanı Şentop "Türkiye NATO'nun en sadık müttefikidir. Türkiye NATO'nun doğudaki en güçlü üyesidir. Türkiye'nin güvenliği aslında NATO'nun güvenliği olarak telaki edilmelidir" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ankara Hacı Bayram Camisi'nde kılınan sabah namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Barış Pınarı Harekatı hakkında konuşan Şentop "Terör koridorunu ortadan kaldırmak ve orayı güvenli bölge haline getirmek. Türkiye çok uzun zamandır orada terörle mücadele ediyor. Burada hiçbir ülkenin Türkiye’ye söyleyeceği bir şey yok. Bütün yollar denendi netice alınamayınca Barış Pınarı Harekatı başlatıldı. Tercihimiz müzakereler yoluyla halledilmesiydi ama netice alamayınca bunu Türkiye askeri harekatla yapacak güce sahip" dedi.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ NATO'NUN GÜVENLİĞİDİR"

NATO ve diğer ülkelerden gelen açıklamaları da değerlendiren Şentop "Çünkü bu ittifak üye ülkelerin güvenliği için kurulmuştur. Türkiye NATO'nun en sadık müttefikidir. Hem mali hem de askeri yükümlülükleri başından beri titizlikle yerine getiriyor. Türkiye NATO'nun doğudaki en güçlü üyesidir. Türkiye'nin güvenliği aslında NATO'nun güvenliği olarak telaki edilmelidir. ABD'ye karşı terör saldırısı olduğu zaman Türkiye başta olmak üzere bütün NATO ülkeleri yanında yer aldı. Türkiye terör saldırısına maruz kaldığı zaman müttefiki olan NATO ülkelerinin yanında yer alması gerekir. Bazı müttefiklerin tavırlarının yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN