17.01.2020  10:32

Meclis'te "Torku" tartışması

İmar düzenlemesinin kabul edildiği Meclis Bayındırlık Komisyonu’nda, "Torku" marka döner ve ayran dağıtılmasına CHP’li Mahmut Tanal tepki gösterdi. Tanal'ın Torku’nun ismini vererek yaptığı eleştirinin, tutanaklardan çıkarılması dikkat çekti.

+
-

Belediyelerin yetkilerinin TOKİ’ye devredileceği gerekçesiyle eleştirilen İmar Kanunu’nda değişiklik teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilirken, komisyonun önceki günkü toplantısı sert tartışmalar sahne oldu.

Toplantıda söz olan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AK Parti’nin hazırladığı teklifin yangından mal kaçırır gibi, alelacele komisyona getirildiğini belirtirken, içtüzüğe aykırı hareket edildiğini, teklifin Anayasa’ya uygunluk bakımından incelenmediğini söyledi.

Devletin iyi bir maaş verdiği, birçok ayrıcalık tanınan milletvekillerinin vatandaşa hizmet etmek zorunda olduğunun altını çizen Tanal, teklifin aceleye getirilmeden üzerinde iyice çalışılması gerektiğini ifade etti.

“TORKU KİMİN” İFADESİ, “KARŞILIKLI LAF ATMALAR VE GÜRÜLTÜLER” ŞEKLİNDE TUTANAĞA KONULDU

Sözü komisyonda milletvekillerine, bakanlık ve oda temsilcilerine, uzmanlara ve danışmanlara dağıtılan “Torku” marka döner ve ayrana getiren Tanal, Meclis lokantası dururken dışarıdan yemek hizmeti alınmasını eleştirdi. Tartışma karşılıklı sürerken CHP’li Tanal’ın “Torku kimin” şeklindeki ifadesi ve devamındaki sözleri, komisyon tutanaklarında “Karşılıklı laf atmalar ve gürültüler” şeklinde yer aldı. Bu durumu sosyal medya hesabından eleştiren Tanal, “Sansür sırasının Meclis tutanaklarına geldiğini” söyledi. Tanal, “Artık tutanaklara da güvenilmez. Ayıklama yapılıyor” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İŞTE O TUTANAKLAR:

CHP’li vekil Mahmut Tanal, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Aykürek ve AK Parti’li vekiller arasındaki “Torku döner” tartışması tutanaklara şöyle yansıdı:

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Bir, öncelikle bu teklifi -gerçekten faydalı, yararlı bir kanun çıkmasını istiyorsak, parmaklarınız yetiyor, tabii, zaten onun mesajını verdiniz bize- gelin alt komisyona gönderelim. Alt komisyonda arkadaşlarımız çalışsınlar yani eksik vesaire bir şeyler varsa bunlar düzeltilsin. Nasıl olsa burada zamanımız da hakikaten çok fazla yani gülüyorsunuz ama yani bu devlet bize iyi bir maaş veriyor, iyi bir sigorta da veriyor. Biz niye çalışmayacağız arkadaş? Acelesi ne? Hatta ve hatta biraz önce getirdiğiniz dönerleri kimden getirdiniz, ben anlamadım.

BAŞKAN TAHİR AKYÜREK – Teklif sahipleri aylardır çalışıyor.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Bir dakika, bu döner nereden geldi bize?

BAŞKAN TAHİR AKYÜREK – Bizim ikramımız.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Siz nereden aldınız?

BAŞKAN TAHİR AKYÜREK – Bir dönerciden…

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Kim o dönerci?

BAŞKAN TAHİR AKYÜREK – Allah… Allah…

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Kim o dönerci? Ben Meclisteyim, bakın, o kimin parasıyla geldi? Bir dakika… Nasıl olur arkadaş? Ekonomiyi konuşuyoruz, kimin parasıyla yapılıyor? Meclisin. Ya Meclisteyiz, Meclisin yemekhanesi var, aşçısı var, efendim… (Karşılıklı laf atmalar ve gürültüler)

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Ya seviyeyi çok düşürüyorsun, ayıp!

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Meclisteyiz, Mecliste, yazık. Bize gelince bize zamanı bol görüyorsunuz. Efendim, zaman vermiyorsunuz, “Acele işimiz var…”

BAŞKAN TAHİR AKYÜREK – Mahmut Bey…

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Ya arkadaşlar, biz burada 7/24 çalışmaya hazırız. Millet için bunu yapıyoruz. Ben bu kanunu söylerken, burada çalışırken kendi şahsım için çalışmıyorum ki. Benim ne arsam var ne villam var ne evim var, ben kirada yaşayan bir insanım ya arkadaş. Teşekkür ederim, saygılar.

 

GÜNÜN VİDEOSU

Annesiz kalan kuzular için ağladılar

Türkiye’nin İran sınırında meydana gelen iki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesinde sayıları binlere varan hayvan ölmüştü. Hayvan sahipleri öksüz kalan yavruları için gözyaşı döktü

DİĞER HABERLER
Otomobili bebekli kadının üzerine sürdü
Bayrampaşa'da polis silahlı saldırı
Her şeyi göze aldık
İki askerimiz şehit oldu
ABD, Hizbullah’ın liderini hedef aldı
Isparta'da korkutan deprem
Zonguldak’ta koronavirüs alarmı