Back To Top
'Meteor yağmurlarının kralı' geliyor | 120 meteor atmosferde parçalanacak

'Meteor yağmurlarının kralı' geliyor | 120 meteor atmosferde parçalanacak

 - Son Güncelleme: 14.12.2019 Cumartesi 16:17
\'Meteor yağmurlarının kralı\' geliyor | 120 meteor atmosferde parçalanacak
- A +

'Meteor yağmurlarının kralı' olarak bilinen Geminid meteor yağmuru, bu hafta sonu karanlık saatlerde gökyüzünde gözlenebilecek. Karanlık ve açık bir gökyüzünde bir saatte 120 meteorun atmosferde parçalanıp yanmasına tanıklık edilecek.

'Meteor yağmurlarının kralı' olarak bilinen Geminid (İkizler) meteor yağmuru, bu hafta sonu karanlık saatlerde gökyüzünde gözlenebilecek. Geminid meteor yağmuru aslında her yıl Aralık ayında gözlenen bir uzay olayı. Dünya Güneş'in etrafındaki yörüngesinde ilerlerken, 3200 Phaethon adlı küçük gezegenden saçılan parçaların arasından geçiyor.

Bu parçalar atmosfere girdiğinde ışık saçarak parçalanıyor. Karanlık bir gecede saatte 120 meteor görmek mümkün olabiliyor. Bunların hızı 130 bin km'ye düştüğü için çıplak gözle daha kolay gözlenebiliyorlar.

Saatte binlerce kilometreye varan bir hızla Dünya atmosferine girdiğinde yanarak parçalanan göktaşlarının, etrafa ışık saçıp gözden kaybolması halk arasında 'yıldız kayması' olarak biliniyor.

NASIL GÖZLEMLENECEK?

BBC Türkçe'nin haberine göre, Amerikan Meteor Derneği, Geminid Yağmuru'nun Cumartesi ve Pazar günleri karanlıkta görülebileceğini belirtiyor.

Şehir ışıklarından uzak karanlık bölgelerde, gözleri 30-40 dakika boyunca karanlığa alıştırdıktan sonra gökyüzüne bakmanın daha iyi sonuç vereceği belirtiliyor.

Ancak bu yıl dolunayın da aynı döneme rastlaması, meteorlardan saçılan ışıkların görülmesini zorlaştırabilir. Yine de durduğunuz yere bağlı olarak bir saatte 20 kadar meteorun düşüşünü yakalamak mümkün olabilir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN