Back To Top
Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler?

Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler?

 - Son Güncelleme: 06.11.2019 Çarşamba 12:44
Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler?
- A +

Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler? internet üzerinden sıkça araştırılan lonular arasında yer alıyor. Müslümanlar için en değerli günlerden birisi olarak kabul edilen Mevlid Kandili, bu yıl 8 Kasım 2019 tarihine denk geliyor. Peki Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler?

Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili ibadetleri neler? tüm detaylar haberimizde... Mevlid Kandili 2019 yılında 8 Kasım tarihine denk geliyor. Müslümanlar bu tarihte ibadetlerini yerine getirecekler. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) doğum günü olan mevlid kandilinde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili orucu nedir? Mevlid Kandili ibadetleri neler? İşte detaylar...

18-11/18/mevlid-kandili-orucu-nasil-ne-zaman-tutulur-9048538_5283_o.jpg

MEVLİD KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili'nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak savap olarak nitelendirilebilir. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir.

Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet-i Kur'ân, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir… Mübarek gecelerde kılınan bazı hususi namazlar sünnette mevcut değildir; muteber bir rivayete de istinad etmezler.

Bu, “O gecelerde namaz kılmak mekruhtur” anlamına gelmez. Teheccüd ve nafile namazları teşvik eden rivayetler çoktur. Bunların mübarek gecelerde yapılması elbette daha faziletlidir.” (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/289). Kandil gecelerine ait olduğu kaydedilen namazları da ayrıca kılmakta bir beis yoktur; sevaptan hâli değildir.

18-11/18/mevlid-kandili-2-sajp_cover.jpg

REBİÜLEVVEL AYI ORUCU NASIL TUTULUR?

Rebiülevvel ayında oruç ibadetinde bulunurken öncelikle niyet edilir: Oruç ibadetini gerçekleştirebilmek için, “Allah rızâsını gözeterek oruç tutmaya niyet” edilmesi gerekmektedir. Her ibadette geçerli olduğu gibi oruç ibadetinde de niyette bulunulması lazım gelmektedir. Öte yandan kaza oruçlarında edilecek niyetin geceden yapılması yani müminlerin imsaktan önce niyet edilmelidi.

MEVLİD KANDİLİ FAZİLETİ VE ÖNEMİ

Bu gece, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (sas) bir kez daha mevlidi şerifini idrak edeceğiz. Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.

Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.

İşte Mevlid Kandili de insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

18-11/18/mevlid-kandil-orucu-niyeti-696x348.jpg

MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ NELER?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN