Back To Top
Millet bahçesi yapılması beklenen Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümü de yıkıldı

Millet bahçesi yapılması beklenen Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümü de yıkıldı

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 15:03
Millet bahçesi yapılması beklenen Atatürk Havalimanı\'nın kargo bölümü de yıkıldı
- A +

Milyonlarca yolcuya 86 yıl boyunca hizmet eden Atatürk Havalimanı kargo bölümünde planlanan kısmın yıkımı tamamlandı. Tarihi havalimanının millet bahçesi yapılması bekleniyor.

İstanbul'da 86 yıl boyunca hizmet veren Atatürk Havalimanı kargo bölümünün planlanan kısmının yıkımı tamamlandı. Çıkan hafriyatta birçok malzeme geri dönüşüme gönderilirken, kullanılabilecek olan eşyalar ihtiyaç sahiplerine verildi.

Yıkılan yapıdan elde edilen demir, kablo ve çatı malzemeleri israf edilmeyerek geri dönüşüm fabrikalarına gönderildi. Hafriyatın altından çıkan kumun ise yol yapımı için kullanılacağı öğrenildi.

20-01/14/3a1d433f-bf6d-4f33-9061-f8d0d8a541c2-1579003338.jpg

2016'DA REKOR KIRMIŞTI

Saniyede 1 uçak iniş kalkışı ile 4 Eylül 2016'da rekor kıran Atatürk Havalimanı'na bugün sadece birkaç kargo uçağı iniyor. Öte yandan yıkım işlemleri, uçakların iniş ve kalkışlarında herhangi bir aksamaya neden olmuyor.

"ÇIKARTILAN HİÇBİR MALZEME ZİYAN OLMADI"

SMC Yıkım ve Hafriyat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çubuk, "Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümünün bir kısmının yıkılması için 2 ay zaman verilmişti. Şu anda yıkım işlemlerini bitirdik. Buradan çıkan bütün malzemeleri geri dönüşüm fabrikalarına gönderdik. Buradan çıkartılan hiçbir malzeme ziyan olmadı" dedi.

20-01/14/0dd000ae-45e2-4dd8-a817-9b0953176040-1.jpg

"MİLLET BAHÇESİ OLACAK"

"İki gün içerisinde burada görünen hafriyatı kaldıracağız" diyen Çubuk, "Yıkılan yapının altından çıkan kumları ise yollarda kullanılmak üzere değerlendireceğiz. Yıkım için bize 100 günlük süre verilmişti ancak biz 35 günde yıkım işlemlerini bitirdik. Buradan çıkan malzemelerin kullanılabilecek olanları ise ihtiyaç sahiplerine verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gibi havalimanı yıkıldıktan sonra millet bahçesi olarak kullanılacağını biliyoruz. Yıkım işlemleri devam ederken uçuşlarda herhangi bir aksama olmadı. Güvenlik kameralarının ve sistemlerini ise emniyet güçlerine bağışlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

MİLYONLARCA YOLCUYA HİZMET ETTİ

Yeşilköy'de 1933'te İstanbul-Ankara arasında yapılan ilk uçuş ile Türk sivil havacılığının temelleri atıldı. 1985 yılında yapılan değişiklikle yoluna, Atatürk Havalimanı adı altında devam etti. Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy arasında 11 milyon 776 bin 961 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu Atatürk Havalimanı, yıllardır iç hat ve dış hat olmak üzere milyonlarca yolcuya hizmet etti.

İSTANBUL/İHA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN