Mithat Sancar'dan ortak aday şartı

Mithat Sancar'dan ortak aday şartı

Partisinin 5. Olağan Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanlığı seçimi için kamuoyu önünde şeffaf görüşmeler yapılması gerektiğini belirterek, ''Duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Böyle bir durum olursa tabanımız, demokrasi ittifakının bileşenleri ve ulaşabileceğimiz bütün kesimlerle istişare ederek aday belirleyeceğiz” dedi.

HDP 5. Olağan Kongresi, Ankara Arena’da bugün toplandı. Kongreye yoğun katılım gösteren HDP’lilerin kongreyi yakından takip edebilmesi için salonun önüne ekranlar yerleştirildi. Salonda, sahnenin sol tarafına, HDP İzmir İl Başkanlığı binasında düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ın fotoğrafı asıldı.

Salondaki “Çözüm bizde, üçüncü yol”, “Demokrasi ittifakı ile üçüncü yol”, “Tekçi rejim değil demokratik cumhuriyet”, “Eş başkanlık mor çizgimiz”, “Açlık ve yoksulluk değil hakça paylaşım”, “Kürt sorununda demokratik çözüm”, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede çözüm biziz” pankartlar dikkat çekti.

Kongrenin divan başkanı olarak seçilen HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve HDP’li siyasetçilerin isimlerini okudu. Salondaki HDP’liler, bu isimleri tek tek alkışladı.

perer.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yaptığı konuşmada, “Onurlu barış siyasetinin en güçlü sesi olduk. Bunca direniş mücadelemize dayanarak diyoruz ki ‘Evet, sözümüz var. Çözüm biziz, değişim gücü biziz” dedi.

“HDP’YE YÖNELİK HERKESİN BEKLENTİ VE UMUDUNUN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Buldan, “Bizlere emanet ettiğiniz iradeyi en güçlü şekilde temsil etmek ve size layık olabilmek için mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Her yere sesimizi ve sözümüzü ulaştıracağız. Herkesin elini tutacağız. Ayrımcılığa ve haksızlığa uğrayan herkesi HDP’de buluşturacağız. HDP’ye yönelik herkesin beklenti ve umudunun arttığını görüyoruz. Büyüyen demokrasi ittifakımız umudu daha da büyütmektedir. Bunun için demokratik siyasetteki çözüm rolümüzü en güçlü şekilde oynayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu final dönenimi, halklarımızın demokratik siyasetine mutlaka ve mutlaka dönüştüreceğiz” diye konuştu.

“TARİH DE RÜZGAR DA BİZDEN YANADIR”

Buldan, Kürt sorununun Türkiye’nin önünde hakikat olarak durduğunu dile getirerek, “Kürt sorunu, Cumhuriyet’in demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biridir” dedi.

Buldan, Kürtlerin demokratik siyasette kararlı olduğunu belirterek, “Kürt halkının demokratik siyasetteki kararlılığı ve Türkiye demokrasi güçleriyle omuz omuza yürüttüğü büyük demokrasi mücadelesi, bu ülkenin geleceğinde belirleyici olmaya devam edecektir. Tarih de rüzgar da bizden yanadır. Buradan diyoruz ki; çözümün yolu, demokratik siyaset, evrensel hukuk temelinde diyalog ve demokratik müzakeredir. Çözümün adımları eşit yurttaşlıktır, anadilde eğitimdir, güçlü yerel demokrasidir, yargı sisteminin yarattığı tüm tahribatların giderilmesidir. Çözüm yeri, diyalog ve mutabakat zemini olan parlamentodur. Bu demokratik yol ve yöntemleri ülkenin geleceği adına siyaset yürüten herkesin ortak sorumluluğu olarak gördüğümüzü özellikle ifade etmek isterim” diye konuştu.

121.jpg

“HDP YENİ DÖNEMİN TEMEL BELİRLEYENİDİR”

“Her gün adaletsizlik üreten gaspçı, kayyumcu, hukuk talancısı iktidarı kesinlikle ama kesinlikle göndereceğiz” diyen Buldan, Türkiye’nin büyük bir değişimin arifesinde olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin ihtiyacı; çoğulcu, katılımcı, demokratik bir sistemdir, güçlü yerel demokrasidir, genel yetkiye sahip çoğulcu bir parlamentodur. Biz, bu sistemin inşasını hedefliyoruz. Önümüzde önemli bir seçim süreci var. Bu seçimler, kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimi değildir. Asıl mesele, kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik, eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP, bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir, yeni dönemin siyasal gücüdür.”

Buldan, gelecek dönemde HDP’nin içinde olduğu ittifakın önemli rol oynayacağını kaydederek, “Demokrasinin kurulması sürecinde en güçlü rolü oynayacak olan, demokrasi ittifakıdır. Bunun için en geniş katılımla siyasal ve toplumsal temsiliyeti parlamentoya taşımamız, güçlü demokrasinin inşası ve hak temelli yeni bir toplumsal sözleşmenin yapılması için hayati önem taşıdığının altını önemle çizmek istiyorum” diye yeni anayasa çağrısı yaptı.

12333.jpg

SANCAR: BÜYÜK BARIŞI SAVUNUYORUZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise “Eşitsizliğe dayalı, tekçi, otoriter, sömürücü, soyguncu, talancı düzenlerine yönelik en güçlü alternatif olmamız onları ürkütüyor, korkutuyor, telaşlandırıyor. O nedenle var güçleriyle saldırıyorlar, bizi susturmaya çalışıyorlar, yok edeceklerini sanıyorlar. Boşuna uğraşıyorlar, boş hayaller peşinde konuşuyorlar. On yılların mücadele birikimi ve mücadele azmi, başta Kürtler olmak üzere birlikte yürüdüğümüz bütün halkların ve demokrasi güçlerinin kararlılığı, bütün bu planları boşa çıkaracaktır, çıkarmıştır” dedi.

Sancar, “Çözüm ve barış iç içedir, birbirinden koparılamaz. Çözümün yöntemi savaş, şiddet, çatışma olamaz. Çözüme ve barışa, ancak ve ancak diyalog, müzakere ve demokratik siyaset ile ulaşılabilir. Hep ‘yüzleşme ve hakikat’ diyoruz. İşte bu hakikatin de mutlaka görülmesinde ısrar ediyoruz… Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için inkâr, imha ve asimilasyon politikalarından vazgeçilmesini, eşit yurttaşlık temelinde yerel demokrasinin inşa edildiği bir ülkenin bu topraklara huzur, refah ve özgürlük kazandıracağına inanıyoruz. Bu nedenle ‘barış’ diyoruz ve ısrarla büyük barışı savunuyoruz” diye konuştu.

“HDP SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYE HAZIRDIR”

Sancar, Kürt sorununda çözüm için atılmasını istedikleri adımları şöyle sıraladı:

“Hak temelli eşit yurttaşlığın güvence altına alınması. Anadilde eğitim başta olmak üzere kimlik haklarının tanınması. Yerel demokrasinin kabul ve inşa edilmesi. Yargı aracılığıyla yaratılan bütün tahribatların, -daha açık söyleyeyim- tüm siyasi mahkumiyetlerin ve davaların sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılması. Siyasi irade ve kazanımlara yönelik gasplara, başta belediyeler olmak üzere her alandaki kayyum rejimine son verilmesi. Bunların müzakere edilip hayata geçirileceği yer, en başta Meclis olmalıdır. Bunları topluma mal etmek için de güçlü bir barış, çözüm iradesi, bu yönde bir toplumsal hareket gereklidir. HDP, bütün bu konularda temel aktördür, kurucu güçtür ve her türlü görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.”

ah.jpg

“İKTİDAR, İKBALİ İÇİN KÜRT SORUNUNU ARAÇSALLAŞTIRMAYA ÇALIŞTI”

Sancar, seçimlerin yaklaşmasıyla iktidarın kendi ikbali için Kürt sorununu araçsallaştırmaya çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

“Özellikle son dönemde İmralı’da uygulanan mutlak tecritle ilgili tartışmaların bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümeti buradan apaçık uyarıyoruz. Tecrit üzerinden oyun oynamayın. Tüm ülkeyi ve bölgeyi ilgilendiren bu denli önemli ve hayatı meseleyi siyasi ikbal ve iktidar hedeflerinize alet etmeyin. Etmeye kalkarsanız da başaramazsınız. İmralı adına söz kurmayın. Halkı yanıtlamaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecride son verin. Abdullah Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak ve esasen hakkı olan bütün imkanları sağlayın.

Diğer muhalefet partilerine de buradan seslenmek istiyorum. Tecrit meselesi, iktidarın tekeli ve manipülasyonlarına terkedilemeyecek kadar ciddidir ve önemlidir. Barış konusunda ciddi katkı sağlayacağı defalarca kanıtlanmış bir aktörün şimdi de bu rolünü oynamasını mümkün kılacak şartların yaratılmasını muhalefetin de demokrasi güçlerinin de talep etmesi gerekiyor. O nedenle bu tecridin kalkması meselesini, tecridi anlayın ve tecrit üzerinde tecrit bu ülkede barışa katkı sağlamaz. Çözümsüzlük politikalarının sürmesine yarar.

Kürt sorunu, seçim dönemlerinde hatırlanacak ve araçsallaştırılacak bir mesele değildir. Her kim ki bu meseleyi kısır siyasi hesapları için kullanmayı düşünürse büyük yanılır, büyük kaybeder. Her kim, birkaç oy için bu mesele üzerinden siyasi hesaba girer ve halkların çözüm taleplerini yok sayarsa büyük kaybeder, büyük çözülür.”

“KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ”

Sancar, “Parlamento seçimlerine nasıl gireceğimiz söyledik. Bu ittifak ile gireceğiz. Hedefimiz, halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesini parlamentoda en güçlü şekilde temsil ettirmek olacaktır. Bu hedefte tereddüdümüz yoktur. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yine tutumumuzu açık söyledik. Bizler, kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşme yapılması halinde, duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Bu çağrımıza karşılık alamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımız ile girme seçeneğini de çok ciddi bir şekilde önümüzde tutuyoruz. Böyle bir durum olursa tabanımız, demokrasi ittifakının bileşenleri ve ulaşabileceğimiz bütün kesimlerle istişare ederek aday belirleyeceğiz. Hedefimiz de en az ikinci tura çıkmak olacaktır” diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN