Back To Top
MSB'den 'çekilme' açıklaması: YPG'lilerin çıkarılmasını takip ediyoruz

MSB'den 'çekilme' açıklaması: YPG'lilerin çıkarılmasını takip ediyoruz

 - Son Güncelleme: 20.10.2019 Pazar 20:37
MSB\'den \'çekilme\' açıklaması: YPG\'lilerin çıkarılmasını takip ediyoruz
- A +

ABD ile Türkiye arasında sağlanan 120 saatlik anlaşmanın 3'üncü gününde Kuzey Suriye'de somut adım atıldı. Mutabakat sonrası terör örgütü YPG işgal ettiği bölgelerden çekilmeye başladı. Terör örgütünün Rasulayn'dan çekilme anlarını TRT Haber görüntüledi. MSB'den de "Yaklaşık 55 araçlık bir konvoy Rasulayn'a giriş yapmış ve 86 araçlık bir konvoy Tel Tamir istikametinde çıkış yapmıştır" açıklaması yapıldı. Trump da çekilme ile ilgili Twitter'dan "Ateşkes çok güzel tutuyor. Çabucak biten bazı ufak tefek çatışmalar oldu. Kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor" paylaşımında bulundu.

ABD ile varılan mutabakat sonrası terör örgütü YPG, işgal ettiği bölgelerden çekilmeye başladı. Terör örgütünün, Rasulayn'dan çekilme konvoyu görüntülendi.

Teröristlerin Rasulayn'da çekildiği anlar TRT Haber kameralarına yansıdı. Kameraya yansıyan çekilme görüntülerinde, terör örgütünün görüntü alınmaması için bölgede lastik yaktığı görüldü.

Terör örgütü çekilmezse harekat kaldığı yerden devam edecek.

MSB: 86 ARAÇLIK KONVOY ÇIKIŞ YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde teröristlerin bölgeden çekilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"TSK, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmekte. Kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış ve tahliye faaliyetleri sıkı şekilde ABD'li muhataplarla koordine edilmektedir.

Yaklaşık 55 araçlık bir konvoy Rasulayn'a giriş yapmış ve 86 araçlık bir konvoy Tel Tamir istikametinde çıkış yapmıştır. ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG'li teröristlerce 17 Ekim 2019 saat 22.00'den itibaren toplam 22 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir."

19-10/20/ssssss.jpg

TRUMP: KÜRTLER YENİ BÖLGELERE YERLEŞTİRİLİYOR

ABD Başkanı Donald Trump da çekilme ile ilgili Twitter'dan "Kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor" paylaşımı yaptı. ABD ile Türkiye arasında sağlanan anlaşma kapsamında 120 saat ara verilen Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin tweet atan Trump, Savunma Bakanı Mark Esper'in "Ateşkes çok güzel tutuyor" sözlerini aktararak yeni açıklamalarda bulundu.

Trump yaptığı paylaşımda "Ateşkes çok güzel tutuyor. Çabucak biten bazı ufak tefek çatışmalar oldu. Kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor" ifadelerini kullandı.

Muharebe ya da ateşkes bölgelerinde ABD askeri bulunmadığını duyuran Trump "Petrolü güvenliğe aldık. Askerleri eve getiriyoruz!" dedi.

19-10/20/ddddd.jpg

SURİYE DEVLET TELEVİZYONU: DSG RASULAYN'I TERK ETTİ

Suriye devlet televizyonu El İhbariya, çoğunluğunu YPG'li teröristlerin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Rasulayn kentini terk ettiğini ve bölgeye Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) girdiğini duyurdu.

El İhbariya'ya göre Rasulayn kentini TSK ve Türkiye tarafından oluşturulan Suriyeli Milli Ordusu kontrol altına aldı. Haberde "DSG grupları Rasulayn kentinden çıktı, Türk rejiminin askerleri ve beraberlerindeki paralı askerler kente yerleşti" ifadelerine yer verildi.

Yükleniyor...

SALI AKŞAMI ÇEKİLME SÜRESİ BİTECEK

Türkiye, 120 saatlik çekilme süreci için harekata ara vermişti. Salı akşamı terör örgütüne çekilmesi için tanınan süre sona erecek.

ABD ile varılan mutabakata göre, belirlenen 120 saatlik sürede terör örgütü YPG ağır silahları bırakacak, tahkimatlar yok edilecek. Çekilme sürecinde ise sorumluluk ABD.

Herhangi bir nedenle anlaşmaya uyulmazsa harekat kaldığı yerden devam edecek. Güvenli bölgeye 2 milyon Suriyelinin dönmesi sağlanacak 120 saatin sonunda PKK/YPG tam anlamıyla belirlenen bölgeden çekilirse harekat sona erecek. Güvenli Bölge'nin kontrolü TSK'da olacak.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN