Muhalefetin güldüğü Soylu, toplantıyı terk etti

TBMM'de İçişleri Bakanlığı'nın bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında '10 bin dolar alan siyasetçi' gerilimi çıktı. Muhalefetin sorularını yanıtsız bırakan Bakan Soylu, toplantıyı terk etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ele alındı. Muhalefetle tartışan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, komisyon toplantısını terk etti.

İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşmeleri AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bütçeleri ele alınıyor.

2022 yılı bütçesine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı komisyonda, CHP’li milletvekilleri Süleyman Soylu'yu 10 bin dolar alan siyasetçi kim?” dövizleriyle karşıladı.

9dfa162c-a9b5-4f10-8035-2ff7cc7a45a1.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sunumunda “terörle mücadele” başlığı altında konuşurken CHP’li Engin Özkoç’a sözlü saldırıda bulundu. Soylu, sunumu sırasında Özkoç'a dönerek "Sürekli oradan gülmeyin. Orada evlatlarımız şehit oluyor, sen gevrek gevrek gülüyorsun" dedi. Soylu'nun bu sözlerinin ardından toplantıda tansiyon yükseldi.

CHP sıralarından gelen “Sen anlatımına bak” sözlerine Soylu, “El sallama, parmak sallama bana” ifadeleriyle karşılık verdi. Soylu, “PKK’ye her evden bir oy istediniz, HDP’ye her evden bir oy istediniz, unuttuğumuzu mu zannediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine CHP milletvekilleri ayağa kalkarak, Soylu’ya tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Senin yalanlarını dinliyoruz burada. Ahlak kuralları içinde konuş. Senin yalanlarını dinlemek zorunda mıyız? Herkes haddini bilecek. Ben senin ruhunu biliyorum, ruhunu. Tahammül edemiyorsun değil mi?” dedi.

Soylu'nun sözlerine tepki gösteren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Sedat Peker'in bahsettiği suçlarını örtmek için yapıyorsun. Amacı provokasyon çıkarmak, sunum yapmamak” dedi. HDP Milletvekili Hasan Özgüneş ise Peker’in açıklamalarını hatırlatarak “Sizin için kan döküyordu kan” dedi. AKP Milletvekili Salih Cora da Hatimoğulları’nın önüne kadar gelerek müdahale etmeye çalıştı.

Komisyon toplantısında tartışma dinmeyince Abdüllatif Şener, Süleyman Soylu’nun yanına gitti.

Engin Özkoç, bu sırada Soylu’ya; “Kaçamayacaksın. Gözüm üzerinde. Kaçamayacaksın. Yaptıklarının hesabını vereceksin. Kaçamayacaksın. Yalan söylediğini biliyorum” sözleri ile seslendi. Tartışmalar sırasında Soylu, komisyon salonunu terk etti.

Toplantı 10 dakikalık aranın ardından devam etti.

Öte yandan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, Soylu'ya kendisi hakkında Sedat Peker'in iddiaları üzerine hazırladıkları raporun bulunduğu Duvar kitabını hediye etti.

rnek.jpg

Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Kadıgil, Soylu’ya kitabı verirken “Sayın Bakan malum diğer partiler gibi uzun uzun söz hakkı verilmiyor bize. Biz de tüm iddiaları yazılı olarak derlediğimiz 'Duvar' size de hediye ediyoruz. Belki bu vesileyle bir soruşturma açılır” ifadelerini kullandı. Soylu’nun tebessüm ederek kitabı aldığı görüldü.

İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına 2022’de 117 milyar 457 milyon 299 bin TL bütçe ayrıldı. 2021 yılında 89 milyar 424 milyon bütçe ayrılan bakanlık ve bağlı kuruluşların toplam bütçesinde yüzde 30 artış yapıldı. İçişleri Bakanlığı Merkezi’ne 2021’de ayrılan 10 milyar 665 milyon TL bütçe 2022 yılı için 14 milyar 734 milyon 260 bin TL öngörüldü. Bakanlığı bütçesi 4 milyar 69 milyon 200 bin TL arttırıldı. 2015 yılında bakanlık ve bağlı 5 kuruluşa 29 milyar 291 milyon 246 bin TL ayrılan bütçede 2022 yılında yüzde 300 artış yaşandı.