Back To Top
Muharrem İnce kimdir? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce nereli, kaç yaşında?

Muharrem İnce kimdir? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce nereli, kaç yaşında?

 - Son Güncelleme: 03.05.2018 Perşembe 15:41
Muharrem İnce kimdir? CHP\'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce nereli, kaç yaşında?
- A +

CHP'nin merakla beklenen Cumhurbaşkanı adayının Muharrem İnce olduğu netleşti. Peki Muharrem ince kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Muharrem İnce'nin siyasi kariyeriyle ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz? CHP içinde muhalif kimliği ile bilinen Muharrrem İnce 24 Haziran seçim kararının ardından "Genel Başkan aday olmazsa ben adayım" çıkışıyla dikkat çekti. Abdullah Gül'ün adı ortak aday olarak dillendirince Twitter hesabından sert paylaşımlarda bulunan İnce, CHP'nin yaptırdığı ankette de yüzde 60'la ilk sırada yer aldı.

CHP'nin Cumhurbaşkanlığı adayı olarak adı geçen İlhan Kesici'nin yaptığı açıklama ile Muharrem İnce'nin adı kesinleşti gibi. Muharrem İnce için "Aradım tebrik ettim" diyen yapan Kesici'nin açıklaması son dakika haberi olarak gündeme bomba gibi düşerken "Muharrem ince kimdir? Kaç yaşında nereli" gibi sorular da gündeme geldi. Peki Muharrem İnce kimdir? Aslen nereli? Kaç çocuğu var? Siyasi kariyerindeki dönem noktaları ne? Tüm detaylar haberimizde.

MUHARREM İNCE KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

CHP eski Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova ilinin Elmalık köyünde doğdu. Muharrem İnce’nin annesinin adı Zekiye, babasının adı ise Şerif’dir.

Ülkü İnce ile evli olan Salih Arda adında bir oğlu bulunan Muharrem İnce, ilk ve orta öğrenimini Yalova'da tamamladı. Üniversite eğitimini ise Bursa – Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği bölümünde tamamlayarak mezun oldu. Öğretmenlik yapan İnce, bir süre boyunca Yalovaspor'un basın sözcüğü görevini yürüttü ve Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı görevinde yer aldı.

MUHARREM İNCE'NİN SİYASİ KARİYERİ

24. Dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyesi seçilen Muharrem İnce, 2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu. 13 Haz 2011 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye milletvekili seçimlerinde tekrar Yalova CHP milletvekili seçildi.

18-05/03/muharrem-ince.png

Bir dönem CHP Grup Başkanvekilliği yapan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” isimli bir kitap yazdı. 

KILIÇDAROĞLU'NUN RAKİBİ OLDU

CHP içinde muhalif kimliği ile bilinen Muharrem İnce son olağanüstü kongre de Kılıçdaroğlu'nun rakibi oldu. 3 Şubat 2018'de yapılan CHP'nin 36. Oloğan Kurultayı'nda İnce Kılıçdaroğlu'na karşı 447 oy aldı. Kılıçdaroğlu ise 790 oyla yeniden genel başkan seçildi. 

İnce kongrenin ardından sert açıklamalarını sürdürmüştü. Kongredeki divan başkanı krizini ve aday gösterilmesinde imza skandalını eleştiren İnce, katıldığı televizyon programında CHP'nin 36. kurultayında yaşanan haksızlıklarla ilgili konuştu. İnce, "Bu yarış bitmedi. Pek çok haksızlık yapıldı" demişti. İnce şunları söylemişti: 

MUHARREM İNCE'Yİ ZORA SOKAN SORU

Yükleniyor...

"Türkiye'de demokrasi istiyoruz biz. CHP'de demokrasi istemeyecek miyiz? Nasıl bir Türkiye istiyorsak öyle bir CHP istiyoruz. Ben kimseye hakkımı yedirmem. AKP'ye de yedirmem CHP'ye de yedirmem. AKP'ye karşı mücadele ederken ne güzel hakkımızı savunuyorsun CHP'ye karşı mücadele ederken işleri karıştırıyorsun. Böyle bir şey yok. Biz kendimizi MHP'ye AKP'ye göre mi tanımlayacağız, yoksa çağdaş partilere göre mi? Geçmişimize göre bakarsak Avrupa'daki çağdaş partilere bakarsak biz sınıfta kaldık."

KÖY DÜĞÜNÜ İLE GÜNDEME GELDİ

Sert çıkışlarıyla sık sık adından söz ettiren Muharrem İnce oğluna yaptığı köy düğünü ile de konuşuldu. Muharrem İnce'nin oğlu Salih Arda İnce ile Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıkların kızı İdil Göknil Işıklar 'Salanik usulü' köy düğünü ile dünya evine girmişti. 

İLHAN KESİCİ'NİN MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

İHA'nın haberine göre CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, "Bana bir mesaj yok ama benim duyduğum kadarıyla Muharrem İnce aday olacak. Ben bir şey açıklamış olmadım, öyle duydum. Sabah İnce'yi telefonla aradım, tebrik ettim. 'Allah mahcup etmesin' dedim. Tahmin ediyorum onun da bilgisi vardı, tebriklerimi kabul etti" diye konuştu. Bu haberin üzerine Mecliste'de CHP'li vekiller İnce'yi tebrik etti. 

18-05/03/20180503_2_30149333_33316097-1525351238.jpg

MUHARREM İNCE'YE SORULDU

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'nin, CHP'nin cumhurbaşkanı adayının Muharrem İnce olacağına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Muharrem İnce, "Yarın saat 10.00'da genel başkanımız açıklama yapacak, bekleyin, acele etmeyin. Benden bir şey beklemeyin. Sloganımız şu; zamanı gelince her şey güzel olacak." açıklamasını yaptı. 

Yüz bin imza ile cumhurbaşkanı adayı olacaklara CHP'lilerin yardımcı olmasını isteyen İnce, "Yardımcı olsunlar. İmza konusunda arkadaşlarımıza örgütümüzün yardımcı olacağına inanıyorum. CHP'lilerin ittifak içerisinde aday olmak isteyen cumhurbaşkanı adaylarına imza vererek yardımcı olmasını istiyorum" diye konuştu.

MUHARREM İNCE'NİN ABDULLAH GÜL İTİRAZI

CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti'nin ortak aday arayışında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adı geçince CHP içinden en sert tepkiyi gösteren isimlerden biri de Muharrem İnce olmuştu. İnce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Gül seçeneği olmaz, olmamalıdır" demişti. İnce'nin paylaşımı şöyle: 

18-05/03/aaa.jpg 

''Türkiye’nin huzuru, güvenliği, milletimizin ve çocuklarımızın geleceği için Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak istiyoruz. Ancak atadığı bürokrat ve rektörler FETÖ'cü çıkan, görevdeyken hiçbir kanunu veto edememiş, görevden ayrılınca yanlışa yanlış diyememiş Tayyip Erdoğan’ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül bizim Tayyip Erdoğan’dan kurtulma tercihimiz, seçeneğimiz olamaz, olmamalıdır. Benim bu sürece ilişkin tek açıklamam budur, başka haber ve yorumları dikkate almayınız.''

CHP'LİLER ANKETTE İNCE'NIN ADINI VERDİ

Muharrem İnce CHP'nin yaptırdığı adaylık anketinde de ilk sırada çıktı. İnce yüzde 60 oyla CHP'lilerin ilk Cumhurbaşkanlığı için ilk adayı olurken, ikinci sırada yüzde 20 ile İlhan Kesici, 3. sırada ise Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yer aldı. Abdüllatif Yener ise son tercih oldu. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yarın Muharrem İnce adını açıklaması bekleniyor. İnce'nin adaylığı CHP içindeki dengeleri de etkileyecek. Genel Başkanlığa aday olan İnce, CHP'nin son seçimlerdeki oyunu yükseltirse, parti içinde de güçlenecek. 

 

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN