Back To Top
Musafaha yapmak ne demek? Musafahalaşmak ne demek? İslam'da yeri ne?

Musafaha yapmak ne demek? Musafahalaşmak ne demek? İslam'da yeri ne?

Musafaha yapmak ne demek? Musafahalaşmak ne demek? İslam\'da yeri ne?
- A +

Musafaha yapmak ve Musafahalaşmak ne demek? İslam'da Musafaha yani tokalaşmanın yeri ve musafahanın fazileti ile ilgili Peygamberimizin ne dediği haberimizde. İşte ahlâkî bir terim olarak, karşılaşan iki insanın selamlaştıktan sonra, tokalaşması yani Musafaha yapmak detaylar...

Musafaha yapmak ne demek? Musafahalaşmak ne demek?  Memur-Sen'in düzenlediği konferansta 31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır. Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir" ifadelerini kullandı. Bu ifadelerden sonra 'Musafaha' sözcüğünün anlamı ve İslandaki yeri üzerine google gibi arama motorlarında araştırmayapılmaya başlandı. İşte musafaha ve ya Musafahalaşmak ile ilgili tüm ayrıntılar ve Peygamberimizin bu konuda ne dediği.... 

19-04/18/musafaha-yapmak.jpg

MUSAFAHA NE DEMEK? 

"Musafaha" gerek erkeklerin birbiriyle, gerekse de kadınların birbirleriyle, karşılaştıkları zaman selâmlaşmaları, hal-hatır sormaları, musafaha yapmaları, tokalaşmaları, kucaklaşmaları, birbirlerine güleryüz göstermeleridir.  Musafahalaşmak  İslâmî kardeşliğin bir icabıdır. Bu davranışların tamamı sadakadır ve ibadettir.

Karsılaşınca musafaha yapmak, kucaklaşmak Peygamberimizin hem sözlü, hem de fiilî bir sünnetidir. Peygamberimizin sünnet olan bu hareketini mutlaka erkekler tatbik edecek diye bir kaide yoktur. Bu sünneti mü'min erkekler yapabildikleri gibi, mü'min kadınlar da yaparlar Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, kadınların kendilerine nikâhı düşebilecek erkeklerle musafaha yapmamalarıdır, bu caiz değildir.

19-04/18/musafaha.jpg

PEYGAMBERİMİZ MUSAFAHA İÇİN NE DEMİŞTİR? 

Bir hadiste Peygamberimiz (asm) musafahanın faziletini şöyle anlatırlar:

"İki Müslüman karşılaşıp musafaha yaparlarsa, Cenâb-ı Hak, onlar ayrılmadan her ikisinin de günahını bağışlır."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN