Nebati'den KKM için 'atom bombası' diyen Kılıçdaroğlu'na cevap: Spekülatif açıklamaları vatanseverlikten uzak

Nebati'den KKM için 'atom bombası' diyen Kılıçdaroğlu'na cevap: Spekülatif açıklamaları vatanseverlikten uzak

Bakan Nebati, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Kur Korumalı Mevduat sistemiyle ilgili "KKM bir bomba değil atom bombası. KKM sahipleri bizim iktidarımızda sadece faizi alacaklar" sözlerine cevap verdi. Nebati, Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları için, "Finansal istikrarı ve finansal güveni zedeleyici türden spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Kur korumalı mevduat ekonominin kalbine yerleştirilmiş atom bombası. KKM sahipleri bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok" açıklamalarına cevap verdi. Nebati, sosyal medya hesabı Twitter'dan Kılıçdaroğlu'nu etiketleyerek "Finansal istikrarı ve finansal güveni zedeleyici türden spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır." ifadelerini kullandı.

"Kur Korumalı Mevduat sahipleri bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Edirne'de yaptığı konuşmasında Kur Korumalı Mevduat (KKM) sahiplerine uyarıda bulunmuş ve "Bizim iktidarımızda sadece faizi alacaklar." diyerek şu açıklamaları yapmıştı:

"Faize karşıyım diyor değil mi Erdoğan? Bankaların karı milyarları buluyor. Bu yılın ilk 6 ayında bankaların karı yüzde 400. Faiz geliri. Eğer bankalar yüzde 400 kar elde ediyorsa... Çiftçi, esnaf, sanayici, ücretli etti mi? Hiçbir meslek grubu yüzde 400 kar etmedi. Neymiş beyefendi faize karşıymış... Karşı olduğunu söyleyeceksin birileri parayı götürecek. 'Kur Korumalı Mevduat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır' diyorlar. Bomba değil atom bombası. Buradan KKM sahiplerine yani bir avuç kişiye sesleniyorum. Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar öyle döviz garantisi falan yok. Türkiye sömürge değil."

"Spekülatif açıklamaları vatanseverlikten uzak"

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından Bakan Nebati, sosyal medya hesabı Twitter'dan Kılıçdaroğlu'na cevap verdi. Nebati'nin açıklamaları şöyle;

“Kur Korumalı Mevduat Hesabı (KKM) finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik dengeleri sağlamlaştırmak amacıyla devreye aldığımız uygulamalardan biridir.

Bu uygulamayla temel hedefimiz olan finansal istikrar sağlanmış; vatandaşlarımızın tasarruflarını milli para birimimiz olan TL cinsi hesaplarda tutmaları özendirilerek döviz talebi sınırlandırılmıştır. Uygulamayla tasarruflarını döviz yerine TL cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlarımızın döviz kuru değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır.

Dolayısıyla, mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan aynı anda getiri elde etmeleri söz konusu değildir. Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa yalnızca kurdaki artış kadar; aksi durumda ise en fazla yıllık yüzde 17 getiri elde edilmektedir.

KKM uygulamasından yararlanan vatandaşlarımızın toplam mevduat büyüklüğü bankacılık sistemindeki toplam TL mevduatların yaklaşık üçte birine, toplam vadeli mevduat hesaplarının ise yarısına yakınına ulaşmıştır. ‘Bir avuç insanın bundan faydalandığı’ iddiasının aksine uygulamaya vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için asgari mevduat tutarı bulunmamakta, isteyen her vatandaşımız bu üründen faydalanabilmektedir.

KKM uygulamasının finansal istikrar ve makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu etkilerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmak kesinlikle milletimizin ortak menfaatlerini gözeten bir yaklaşım değildir. Ana muhalefet partisi genel başkanının yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık esastır yaklaşımına ters, finansal istikrarı ve finansal güveni zedeleyici türden spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır. Böylesi ciddiyetsiz ve spekülatif açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN