13.02.2020  08:12

Nilgün Marmara kimdir? Nilgün Marmara kaç yaşında?

İnternet kullanıcıları, 13 Şubat Perşembe günü, “Nilgün Marmara” ismini aradılar. Peki Nilgün Marmara kimdir? Nilgün Marmara nerelidir? Nilgün Marmara'nın mesleği nedir? İşte bu soruların cevabı haberimizde

+
-

İnternet ortamlarında 13 Şubat Paerşembe günü en çok aranan isimlerden bir tanesi de Nilgün Marmara oldu. Amerikalı şair ve yazar Sylvia Plath üzerine çalışmalar yapan “Nilgün Marmara” Boğaziçi Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Kendisi de hayran olduğu gibi Sylvia Plath gibi şairdi. Ancak, 13 Ekim 1987’de, 29 yaşındayken, Kızıltoprak’taki evinin penceresinden atlayarak intihar etti. Nilgün Marmara'nın ölümü de Sylvia Plath'ınki ile özdeşleştirildi. İntiharı üzerine, adının aşk dedikodularıyla anıldığı çevresindeki bazı şairler suçlandı.

20-02/13/nilgun-marmara.jpg

NİLGÜN MARMARA NEDEN TT OLDU?
Nilgün Marmara, dün Twitter üzerinde en çok arana isimlerin başında geldi. Bunun nedeni ise intihar eden şairin, 13 Şubat doğumlu olmasıydı. Şairin hayranları, "Nilgün Marmara" hakkında, gün boyunca, onun yazdığı dizeleri ve çeşitli bilgileri paylaştılar.

20-02/13/nilgun-marmara1.png

NİLGÜN MARMARA BİYOGRAFİSİ?
Balkan göçmeni bir ailenin iki kızından biridir. 13 Şubat 1958'de İstanbul'un Moda ilçesinde dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji'nde tamamladı.Üniversite eğitimine, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başlayan Nilgün Marmara, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Okulu, "Sylvia Plath'in Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi" tezi ile 1985'te tamamladı. 1982'de, endüstri mühendisi Kağan Önal ile evlendi. Eşinin işi dolayısıyla 16 ay Libya'da yaşadı. 13 Ekim 1987'de 29 yaşındayken evinin balkonundan atlayarak intihar etti.

GÜNÜN VİDEOSU

İsrail cenazeye bile zulmetti

İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi''nde şehit ettikleri Filistinlinin naaşına yaptıkları zulüm kameralara yansıdı. Görüntülerde, buldozer kullanan İsrail askeri, Filistinli şehidin naaşını almaya çalışırken cesedi parçalayıp ardından sürüklüyor

DİĞER HABERLER
Akhisar'da 4,8'lik deprem
İran sallandı Van yıkıldı
Çözüm Türkiye'den çıkabilir
İstanbul’da güpegündüz bina kapısı çalındı
Samsun belediyesinden Berna Laçin'e veto
İstifa bilmecesi
Özür dile Aleksey