Back To Top
Öğretmenlerden İBB binası önünde İSMEK protestosu

Öğretmenlerden İBB binası önünde İSMEK protestosu

 - Son Güncelleme: 19.09.2019 Perşembe 12:19
Öğretmenlerden İBB binası önünde İSMEK protestosu
- A +

İBB'ye bağlı İSMEK'in öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi üzerine, yeniden görev almayı bekleyen öğretmenler belediye binası önünde açıklama yaptı. Mağdur olduğunu belirten öğretmenler, hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı.

327 branş 800’e yakın programla 39 ilçede hizmet veren İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nın (İSMEK) 2018-2019 dönemi 30 Haziran’da sona ermişti. 2019-2020 eğitim dönemi öğretmen ihalesi ise kesin kayıtların tamamlanmasının ardından yapılması gerekçe gösterilerek iptal edildi. İhalenin yenilenmediği için mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler İBB’nin Saraçhane binası önünde toplandı.

Grup adına yapılan açıklamada İSMEK’e öğretmen alım ihalesinin iptal edilmesi sonrası, yarı zamanlı çalışan öğretmenlerin mağdur edildiği ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

"1996 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren İSMEK’te bugün ne yazık ki 40'a yakın kurs merkezinin kapatıldığını ve 2500’e yakın öğretmenin görevine son verildiğini görüyoruz. Bu zamana kadar basın açıklaması yapmayıp sessiz kalmamızın sebebi, 23 Eylül'de yapılması planlanan ihaleydi. Şimdiye kadar 2 yılda bir yenilen sözleşmeler 1 Temmuz’dan bu yana bekletilmekteydi. 23 Eylül'de yapılacağı söylenen ihalenin de iptal olması sebebiyle kamuoyuna böyle bir açıklama yapma gereği duyduk. İSMEK kurslarında branş sayılarında küçülmeye gidilmesi ve hiçbir siyasi ayrım gözetilmeksizin işe alınan yarı zamanlı çalışan öğretmenlerinin sözleşmesinin yenilenmemesi, bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. İSMEK’te yarı zamanlı çalışan öğretmenler olarak bir an önce mağduriyetin giderilip, tekrardan öğrencilerimizle buluşmak istiyoruz."

İBB’DEN AÇIKLAMA

İBB tarafından yapılan açıklamada ise “İSMEK’te 2018 – 2019 eğitim döneminde istihdam edilen kısmi zamanlı öğretmenlerin ihalesi 30 Haziran’da sonra ermişti. Yeni öğretmen ihtiyacı da 20 Eylül’de bitecek olan ‘kesin kayıt’ döneminin ardından belirlenecek. İSMEK’e ihtiyaç olması halinde yeni öğretmen alımları, sınav sonucunda şeffaf bir şekilde yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL/DHA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN