Back To Top
OHAL Komisyonu'ndan ilk fotoğraflar... Dosyalar özel kasada

OHAL Komisyonu'ndan ilk fotoğraflar... Dosyalar özel kasada

 - Son Güncelleme: 05.01.2018 Cuma 17:56
OHAL Komisyonu\'ndan ilk fotoğraflar... Dosyalar özel kasada
- A +

İhraç itirazlarını inceleyen OHAL Komisyonu’ndan ilk kez görüntü paylaşıldı. Komisyonun İngilizce web sayfasında yayınlanan fotoğraflarda çalışma sistemi ve arşivleme ile ilgili detaylar yer aldı. Dosyaların özel kasalarda saklandığı görüldü.

KENAN BUTAKIN / İSTANBUL

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimin ardından, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile 114 bin 961 kişi mesleklerinden ihraç edildi. Adalet Bakanlığı da 23 Ocak 2017’de yayınlanan 685 sayılı KHK ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu. AİHM’e yapılacak başvuruları azaltmayı da hedefleyen komisyon, meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin itirazlara bakmak üzere 22 Mayıs’ta göreve başladı.

18-01/05/gallery-02.jpg

Komisyonda, 28’i hakim, 30’u müfettiş 40’ı uzman olmak üzere toplam 190 personel görev yapıyor. 2017 yılı sonuna kadar en az 103 bin kişinin başvuru yaptığı komisyonda ilk karar ise geçtiğimiz ay verildi. Kararlar arasında mesleğe iade ile başvurunun reddi yönünde hükümler yer aldı. Başvurusu kabul edilen kişiler eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara 15 gün içinde atanabilecek. Ret kararlarına karşı yargı yolu da açık olacak ve yetkilendirilen idare mahkemelerine dava açılabilecek. Komisyona başvurular ise ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr üzerinden elektronik ortamda yapılıyor.

18-01/05/gallery-03.jpg

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de iç yargı yolu olarak tanıdığı ve başvuruları yönlendirdiği OHAL Komisyonu, çalışmaların şeffaf şekilde yürütüldüğünü anlatmak için İngilizce site de kurdu. İlk kez komisyonun İngilizce internet sitesinde çalışmalarla ilgili fotoğraflar da komuoyuyla paylaşıldı. Komisyonun kuruluşu, görevleri, başvuru şekilleri ve uygulamaları anlatılırken paylaşılan fotoğraflar dikkat çekti. Başvurucunun kaydının alınması, dosyalara barkod sisteminin uygulanması, işlemlerde kullanılan bilgisayar programları, arşivleme sistemi fotoğraflarla tek tek anlatıldı. Komisyonun çalıştığı ofisin fotoğrafı da ilk kez paylaşılırken, başvuruların kamu kurumlarına göre farklı renkte dosyalarla sınıflandırılmesı dikkat çekti.

18-01/05/gallery-04.jpg

Fotoğraflardan biri de, başvuru dosyalarının görüşülmeden önce korunaklı özel bir odada bekletildiğini gösteriyor. Sıraya alınan bu dosyalar görüşülüp karara başlandıktan sonra arşiv odasına alınıyor. Arşiv odasına ait üç fotoğrafta da, her kurumun isminin yazıldığı özel olarak hazırlanmış kasalar dikkat çekiyor. Kasaların üzerinde ihraçların yapıldığı KHK’nın sayısı da belirtiliyor. Görüşülen tüm dosyalar dikkatli bir şekilde tasnif edilerek korunaklı ve özel havalandırmaya sahip bu odadaki kasalara konuluyor.

18-01/05/gallery-06.jpg

300 BAŞVURU KARARA BAĞLANDI

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na 101 binden fazla kişi başvuruda bulundu. 22 Mayıs’ta göreve başlayan Komisyon şimdiye kadar bazı dosyaları karara bağlamaya başladı. Komisyon’un, incelemelerini bitirdiği dosyalarda çoğunlukla ihraç talebinin reddine yönelik kararlar var. Mesleğe iade yönünde kararların da az da olsa olduğu belirtiliyor.

18-01/05/gallery-07.jpg 

18-01/05/gallery-08.jpg

18-01/05/gallery-10.jpg

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN