Okullarda kayıt parası alınıyor mu, kayıt parası zorunlu mu? MEB okul kayıt parası için inceleme başlattı

Okullarda kayıt parası alınıyor mu, kayıt parası zorunlu mu? MEB okul kayıt parası için inceleme başlattı

Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda 2022-2023 eğitim öğretim yılı için kayıt yaptıracak velilerden kayıt parası alınmayacağı açıklandı. Okul kayıtları için zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına dair yapılan şikayetler üzerine 65 okulda inceleme başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, daha önce yapmış olduğu bir konuşmada okul kayıtları için herhangi bir ücret talep edilmediğini aktardı. Milli Eğitim Bakanlığı'na Okul kayıt parası alındığına dair şikayetler artmaya başlayınca 65 okulda inceleme başlatıldı.

65 okulda inceleme yapılıyor

23 Haziran tarihinde Okul yöneticileri ile buluşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 2022-2023 eğitim öğretim yılı için öğrencilerden kayıt parası alınmayacağını söyledi. Türkiye'deki bütün okulların eksiklerini gidermek için yeterli bütçeyi genel müdürlükleri aktardıklarını belirten Mahmut Özer, velilerden kayıt parası istenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte yaptığı açıklamada bu süreci hassasiyetle takip ettiğini belirten Özer, kayıt konusunda hiç kimseye tolerans gösterilmeyeceğinide belirtti.

İlkokul Kayıt İşlemleri

Milli Eğitim Bakanlığına yapılan şikayetler doğrultusunda velilerden kayıt parası istenildiği belirtildi. Gelen şikayetler ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı 65 okulda inceleme başlattı. Yapılan soruşturmalar kapsamında kayıt parası isteyen kişiler için"görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezalarını teklif edildiği söylendi.

Milli Eğitim Bakanlığı bu sene ilk kez uygulamaya geçirdiği bir yöntem ne okulların kendi bütçelerine planlamasına imkan tanıdı. Geçtiğimiz yıllarda Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı liselerde uygulandığı gibi bu yılda Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı Anaokulu ilkokul ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başladı. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN