Back To Top
Okullarda teneffüs süresi değişti mi? Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğini açıkladı

Okullarda teneffüs süresi değişti mi? Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğini açıkladı

Okullarda teneffüs süresi değişti mi? Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğini açıkladı
- A +

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı okullarda teneffüs süresi ile ilgili yönetmelik değişikliğini açıkladı. Peki okullarda teneffüs süresi uzatıldı mı? Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde neler değişti?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı okullarda teneffüs süresi ile ilgili yönetmelik değişikliğini açıkladı. Peki okullarda teneffüs süresi uzatıldı mı? Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde neler değişti?

 

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğini duyurdu. Ara tatiller, okula başlama yaşı gibi yeni düzenlemeleri içeren yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

TENEFFÜS SÜRESİ UZATILDI MI?

10 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan 'Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre, ilk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15'e çıkarıldı. İkili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika olacak.

Anaokulu değişikliği de yeni yönetmelikte açıklandı. 36-66 aylık çocukların eğitim aldığı kurum olarak belirtilen anaokullarında bu 36-68 ay olarak yükseltildi. 69 ayı dolduran çocuklar okula başlayacak.

Okullardaki ana sınıfına başlama yaşı 48-66 aylık iken Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık oldu.

5 YIL SONRA YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

Bir önceki yönetmelik 26 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanmıştı. Yaklaşık 5 yıl sonra MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. 

Birçok değişikliği barındıran "yeni yayınlanan yönetmelikle beraber neler değişti?" sorusunun cevabışu şekilde:

69-70 VE 71 AYLIK ÇOCUKLAR

Yeni yönetmelikte; ilkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca; 69,70 ve 71 aylık çocuklar velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirilir veya kayıtları bir yıl ertelenir.  66,67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kayıt edilecek.

ANAOKULUNA NE ZAMAN KAYIT YAPTIRILIR?

Yeni yönetmelikte; Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına; kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılacak.

DERS SAATİ VE TENEFFÜS SÜRESİ NE KADAR OLDU?

Yeni yönetmelikte; ders saati 40 dakika oldu. Okul yönetimince teneffüsler için normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise an az 10 dakika süre ayrılacak.

İFTİHAR BELGESİ KALKTI MI?

Yeni yönetmelikte; Sosyal etkinlikler kapsamında üstün başarı gösteren öğrenciler 8.6.2017 tarihli ve 30090 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre değerlendirilecek.

Teşekkür ve Takdir Belgesiyle ödüllendirilenlerin belgeleri, sınıf veya şube rehber öğretmeni tarafından karne ile birlikte öğrencilere verilir denilerek; İftihar belgesi adına yer vermemiştir. Eski yönetmelikte geçen İftihar Belgesi yazıları çıkarılmıştır.

ÖĞRETMENLER ÖĞLE ARASINDA NÖBET TUTACAK MI?

Yeni yönetmeliğe göre İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili eğitim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutacak.

Ayrıca normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi nöbetçi öğretmenlerin dinlenme süreleri göz önünde bulundurularak dönüşümlü ve dengeli olacak şekilde okul idaresi tarafından düzenecek.

DEVAMSIZLIK BİLGİSİ VELİYE E-POSTA YA DA MESAJLA BİLDİRİLECEK

Devam-devamsızlık konusunda yeni eklenen düzenlemeye göre; Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek. Bazı okullarda bu hali hazırda yapılan bir uygulamaydı ancak yönetmelikte yer almıyordu.

HAMİLE ÖĞRETMENLERE NÖBET VERİLMESİNDE DEĞİŞİKLİK

Hamile öğretmenlere, hamileliğin yirmi dördüncü haftasından başlayarak doğum sonrası analık izni süresinin bitimini takip eden bir yıllık sürenin sonuna kadar nöbet görevi verilmez olarak madde revize edildi. Eski yönetmelikte doğuma 3 hafta kala ve doğumdan itibaren 1 yıl süreyle nöbet görevi verilemiyordu.

İZİNSİZ SES YA DA GÖRÜNTÜ KAYDEDEN ÖĞRENCİLERE KINAMA VERİLECEK

Bilişim araçları ya da sosyal medya kanalıyla kişilik haklarını ihlal edecek şekilde izinsiz ses ya da görüntü kaydeden veya yayınlayan öğrencilere Kınama Yaptırımı verilecek.

ARA TATİL DÜZENLEMESİ YÖNETMELİKTE

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi, 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları doğrultusunda eğitim sisteminin daha verimli yürütülmesi amacıyla; 24.06.2019 tarihinde MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ( 2019-9 nolu genelge ) illere gönderilen yazıyla birlikte değişmişti.

Ara tatiller; Birinci dönem ara tatili ( 18-22 Kasım 2020 ) ve İkinci dönem ara tatili ( 6-10 Nisan 2020 ) olmak üzere iki kısma ayrılmıştır.

Yeni yönetmelikte; Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinde yer alan “hafta sonu,” ibaresi “hafta sonu tatili, ara tatil” olarak değiştirilmiştir.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN