Back To Top
ÖSO'cular o makama erişmek istiyor: Afrinli Hasan'a gazilik ünvanı

ÖSO'cular o makama erişmek istiyor: Afrinli Hasan'a gazilik ünvanı

 - Son Güncelleme: 30.03.2018 Cuma 02:13
ÖSO\'cular o makama erişmek istiyor: Afrinli Hasan\'a gazilik ünvanı
- A +

Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında TSK ile birlikte mücadele eden ÖSO mensupları için ‘gazilik, şehitlik’ düzenlemesinin gündeme geldiği ancak bu adımdan vazgeçildiği öğrenildi. İhtiyaçlarının karşılandığını dile getiren ÖSO mensupları ise Cumhurbaşkanı’nın da sinyalini verdiği düzenlemenin manevi olarak kendilerini onore edeceğini söyledi.

KENAN BUTAKIN/İSTANBUL

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte terör örgütleri YPG ve IŞİD’e karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu’ndan 916 savaşçı hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralandı. Ahmet Museyfar, Saddam Hüseyin, Hasan Hadde ve Vali Musa terör örgütleriyle savaşan ÖSO mensuplarından sadece birkaçı. Çatışmalar ve bombalı tuzaklarda yaralananların tedavileri Türkiye’de sürüyor. TSK’da bağlı bulundukları birlikler vasıtasıyla her türlü ihtiyaçları karşılanan ÖSO mensupları için Fırat Kalkanı Harekatı sürerken şehitlik ve gazilik ünvanın verilmesinin gündeme geldiği ancak bu adımdan daha sonra vazgeçildiği öğrenildi. KARAR’a konuşan Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin ileri gelenleri ve ÖSO mensupları, hayatını kaybedenler ve yaralılar için düzenleme yapılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini ‘Kuvayi Milliye’ye benzeterek teşekkür ettiğini hatırlatan ÖSO mensupları, Fırat Kalkanı sırasında konuşulan ‘gazilik, şehitlik’ düzenlemesinin yeniden gündeme alınmasını talep ediyor. ÖSO kaynakları birçoğu ailesiyle Türkiye’de yaşayan mensuplarının harekatlara katılmalarının ardından yaklaşık 600 TL maaş aldıklarını ve tedavilerinin de karşılandığını ancak yaralananlar ve yaşamını yitirenler için düzenleme yapılmasının manevi anlamda kendilerine büyük destek olacağını, maddi olarak da buna ihtiyaçları olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mart’ta AK Partili milletvekilleriyle yaptığı toplantıda hayatını kaybeden ve yaralanan ÖSO mensupları için düzenleme sinyali vermişti. Erdoğan “ÖSO şehitlerinin yakınları ile ilgili bir şey yapmamız gerekiyor. Bu konuda destekleyici bir takım kararlar alabiliriz” ifadelerini kullanmıştı. Önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu’nun  ardından açıklanan bildiriye de ilk kez ÖSO “Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt, Arap ve Türkmenler’den müteşekkil” tanımlamasıyla girdi. Fırat Kalkanı’nda 614, Zeytin Dalı’nda da şu ana dek 302 kayıp veren ÖSO çatısı altında Türk vatandaşlığına geçen Suriyeliler de bulunuyor. ÖSO mensupları, Türkiye’de TSK ve emniyet mensuplarından terörle mücadelede şehit olanların yakınları ve gaziler için yapılan düzenlemeden asker ya da polis sayılmadıkları için vatandaş olsalar bile yararlanamıyor. Bu nedenle TSK ile harekata katılan ÖSO mensupları için ayrı bir yasal düzenleme gerekiyor.

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN