Back To Top
ÖSYM giriş Üniversite tercih sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılır? YKS sonuçlarında ÖSYM süprizi

ÖSYM giriş Üniversite tercih sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılır? YKS sonuçlarında ÖSYM süprizi

ÖSYM giriş Üniversite tercih sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılır? YKS sonuçlarında ÖSYM süprizi
- A +

ÖSYM girişi yaparak üniversite tercih sonuçları sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. YKS sonuçlarının 31 Ağustos sabah saatlerinde açıklanması beklenirken kurum sürpriz yaptı ve gece geç saatlerde YKS tercih sonuçlarını açıkladı. 2018 YKS sonuçları sorgulama ekranı ve üniversiteye giremeyenler için ikinci bir şans olan ek yerleştirmelere ilişkin detayları haberimizden takip edebilirsiniz.

ÖSYM giriş ekranından üniversite tercih sonuçları sorgulama işlemini TC numaranız ile yapabilirsiniz. ÖSYM sürpriz bir şekilde YKS sonuçlarını dün akşam geç saatlerde açıkladı. Geç saatlerde gelen bu bilgi ile 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı mı sorusunun cevabı belli oldu. Sınava giren adaylar "https://sonuc.osym.gov.tr/adresinden YKS tercih sonuçlarına ulaşabiliyor. Tercih sonuçlarında bir yere yerleştirilemeyen öğrenciler üzülmesin bir şansları daha var. Üniversite ek yerleştirmeleri hakkında merak edilen her şeyi haberimizde bulabilir YKs sonuçlarını detaydaki linke tıklayarak sorgulayabilirsiniz. 

ÖSYM 2018 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler merakla YKS tercih sonuçlarını araştırmaya başladı. ÖSYM'nin resmi internet sitesi "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden YKS tercih sonuçlarına erişilebiliyor.

2018 YKS SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN 

YKS maratonu üniversite yerleştirme sonuçlarıyla beraber sona erdi ve ÖSYM YKS tercihlerini gece yarısı açıkladı. Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM daha önce olduğu gibi yine YKS tercih sonuçlarını gece 00.01’de açıkladı. Adaylar, üniversite tercih sonuçlarını  T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile haberimizdeki YKS tercih sonuçları sorgulama ekranından öğrenebilirler.

18-08/31/yks-sonuclari.jpg

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

ÖSYM tarafından üniversite tercih sonuçlarına göre genel yerleştirme işlemlerinin sonunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmaktadır. Yükseköğretim bölümlerine kayıt olunduktan sonra boş kalan kontenjanlar, üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilmektedir. Ancak merkezi yerleştirme kapsamında tercih yaptıktan sonra tercih sonuçlarıyla birlikte bir üniversiteye yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamazlar.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULUYOR?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

18-08/31/2018-yks.jpg

KYK YURT BAŞVURUSU NE ZAMAN?

KYK yurt başvurularıyla ilgili sorulara yanıt Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu’dan geldi. Yurtlara başvuru ve kayıt işlemlerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları doğrultusunda öğrenci yerleştirme takvimine uyumlu şekilde gerçekleştirileceğini ifade edenAksu, öğrencilere en iyi hizmetin verilebilmesi için 7 gün 24 saat mesai yapıldığını anlattı. Öğrencilerin, barınma, yemek, internet, spor ve sosyal etkinlikler olmak üzere bütün ihtiyaçlarını karşılamaya başladıklarını vurgulayan Aksu, "Geldiğimiz noktada 670 bin kapasiteye ulaştık. Fakat 200 bin yatak kapasiteli proje ve inşaat faaliyetlerimiz de devam ediyor." dedi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını açıklamasının ardından bu yıl 400 bin öğrencinin yurt müracaatında bulunmasını beklediklerini ifade eden Aksu, "Yeni dönemde yurtlarımızın büyük bir çoğunluğunu üniversitelerimizin kampüsleri içine inşa ediyoruz. Bu, öğrencilerimiz açısından önem arz ediyor. 3 Eylül'de üniversite kayıtları başlayacak, aynı gün bizim de yurt müracaatlarımız başlayacak. Müracaatların ardından bir hafta gibi kısa bir sürede gerekli araştırmaları yaptıktan sonra öğrencilerimizi yurtlarımıza yerleştireceğiz." diye konuştu.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. 

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN