Öteki Türkiye

Öteki Türkiye

Ekonomideki çözülemeyen problemlere pandemi sürecinin etkilerinin de eklenmesi vatandaşın ‘geçim denklemini’ iyice bozdu. Kepenkler kapandı, işsizler ordusu büyüdü. Ancak milyonlarca insan tek bir maaş bile elde edemezken üç maaşlı, beş maaşlı kişilerin gündeme gelmesi kamuoyu vicdanını yaraladı. ‘Tok açın halinden anlamaz’ yorumları yapıldı. Vatandaşların yüzde 71’i ‘Birden çok maaş kabul edilemez’ dedi.

Salgında vatandaşın cebindeki yangın büyürken işsizliğin ulaştığı sancılı boyut rakamlara yansıyor. Dünya Bankası verilerine göre son iki yılda mutlak yoksul sayısı 3.2 milyon kişi artarak 10 milyona çıktı.

Bir yandan tek bir iş arayıp bulamayan kesimler varken birden fazla maaş alan bürokratların, danışmanların kamuoyuna yansıması ise vicdanları yaraladı. Rahatız edici ikilem Metropoll’ün nisan ayına ait ‘Türkiye’nin Nabzı’ anketine yansıdı. 

AK PARTİ SEÇMENİNİN YÜZDE 61’İ BİRDEN ÇOK MAAŞA KARŞI 

Katılımcıların yüzde 71’i, bürokratların ve danışmanların birden fazla kurumdan maaş almasının doğru olmadığını belirtti. AK Parti seçmeninin yüzde 61.3’ü, MHP seçmeninin ise yüzde 72.6’sı birden çok aylığa karşı çıktı.

Dikkat çeken veriler, yaşayabilmek için tek bir gelir peşinde koşan milyonlar gerçeği ortadayken dar bir kesimin cebini doldurmasından duyulan rahatsızlığın üst seviyede olduğunu en somut haliyle ortaya koydu.

teki-turkiye-manset.jpg

Salgınla birlikte cebi yanan vatandaş, desteksiz kapanmanın sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Ekonomiye ilişkin rakamlar alarm verirken danışmanların, bürokratların aldığı birden fazla maaş, ‘kâr payı’ ve ‘huzur hakkı’ gibi gelir kalemleri 200 bin TL’ye dayanıyor. Vahim tabloya yönelik itirazlar da artıyor. Birden fazla maaşa seçmenin yüzde 71’i karşı çıkıyor. 

CHP’nin geçen yıl Ocak ayında hazırladığı “Arpalık Aile Şirketi” adlı broşürde birden fazla maaş alan eski AK Parti yöneticileri, milletvekilleri ve iktidara yakın kişilere dair bilgiler bulunuyordu. Kılıçdaroğlu’nun “Arpalık sistemi ne getirdi” başlıklı yazısı yer aldığı çalışmada pek çok kişinin sınavsız olarak istisnai memuriyete atandığı, liyakat yerine nepotizm, iltimas ve torpil anlayışını egemen kılındığına dikkat çekilmişti.

Salgınla birlikte vatandaşın ekonomik olarak çıkmaza girdiği süreçte birden fazla maaşa yönelik tepkiler arttı. Maaşların yanı sıra ‘huzur hakkı’ adıyla elde edilen gelirler 200 bin TL’ye dayandı. Muhalefetin sık sık gündeme getirdiği birden fazla maaşa ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Mart’ta ‘Ekonomi Reform Paketi’ni açıklarken “Kamu yönetimine olan güveni en üst seviyeye çekmek ve alınan kararların kalitesini artırmak için en üst düzey kamu görevlerine atanmada aranan mesleki tecrübe şartlarını güçlendiriyoruz. Kamu görevlileri kadrolarına bağlı pozisyonları dışında en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir” demişti.

Ancak konuya ilişkin isim isim ‘maaş hesaplaması’ yapan CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın paylaştığı veriler dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Politikalar Kurulu Üyesi Yiğit Bulut’un 3 ayrı maaş aldığını ve dernekler ile vakıflardan kazandıklarıyla birlikte toplamda aylık gelirinin 200 bin lirayı bulduğunu iddia eden Yavuzyılmaz, son olarak Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’un ayda 161 bin 928 TL, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın üç ayrı üç ayrı kurumdan aylık toplam 84 bin 702 lira maaş aldığını belirtti.

TMSF Başkanı’nın aylık 45 bin 813 TL, yönetim kurulu üyelerinin ise 43 bin 522 TM maaş aldığını açıklayan Yavuzyılmaz, görevden ayrılanlara da iki yıl boyunca maaşların yatmaya devam ettiğini duyurdu. Yavuzyılmaz, birçok bürokratın bankaların yönetim kurullarından aldıkları maaş ve ‘kâr payı’ adı altındaki gelirleri de paylaştı.  

Vatandaşın da kamuoyu vicdanında yara açan uygulamaya karşı çıktığını gösteren bir çalışma yayınlandı. Metropoll Araştırma’nın Türkiye’nin Nabzı Nisan anketinde vatandaşın bürokratların maaşlarına karşı tutumuna yer verildi. Bürokratların/danışmanların birden fazla kurumdan ya da şirketten maaş almalarıyla ilgili sorulan soruda tüm partilerin seçmenleri birden fazla maaşa karşı çıktı.

Ankete göre AK Partili seçmenlerin yüzde 61’i de bürokrat ve danışmanların birden fazla maaş almasına karşı. Tüm seçmenlerde ise oran yüzde 71. Birden fazla maaşı onaylayanların oranı ise sadece yüzde 15’te kaldı. 24 Haziran Genel Seçimleri’ne göre hesaplanan ankette, AK Partili seçmenin sadece yüzde 19,8’inin, MHP’li seçmenin de yüzde 17,7’sinin birden fazla maaşı onayladığı belirlendi.

Şirketin CEO’su Özer Sencar “İşsizliğin ve fakirliğin bu kadar yaygın olduğu bir ortamda…” notuyla sosyal medya hesabından paylaştığı veriler şöyle: AK Parti: Yüzde 61,3 / CHP: Yüzde 89 / HDP: Yüzde 85,5 / MHP: Yüzde 72,6 / İYİ Parti: Yüzde 85,1.  

EMİNE ERDOĞAN’IN YEĞENİ THY GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU 

Türk Hava Yolları’nda Uçuş İşletme’den sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yeğeni Baran Gülbaran getirildi. Gülbaranü, ağustos ayında da THY Uçuş Eğitim ve Hava Limanı İşletme Anonim Şirketi’nde temsile yetkili yönetim kurulu üyesi olmuştu. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre THY Uçuş Eğitim ve Hava Limanı İşletme Anonim Şirketi’ndeki temsil değişimi Ağustos 2020’de yapıldı.

Şirketin yönetim kurulu listesinde Gülbaran’ın dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşları İlker Aycı, Yahya Üstün, Erdoğan’ın yeğeniyle evli olan Murat Şeker ve Abdülkerim Çay’ın yer aldığı görüldü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN