Back To Top
Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi

Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi

Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye\'den izlenebilecek mi
- A +

Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? Doğa olayı tutkunları heyecanlı bir bekleyiş içersinde... Kanlı ay tutulmasının ardından sırada Parçalı güneş tutulması var. Peki Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Kanlı Ay tutulmasını takip edenler şimdi de Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? sorularının yanıtları için internetten araltırma yapıyor. Parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? ve tüm diğer gelişmeler haber detayda...

18-08/11/gggg.jpg

13 Temmuz ve 27 Temmuz’da yaşadığımız tutulma kuşağının sonuncusu parçalı Güneş tutulması, 11 Ağustos'ta gerçekleşecek. Yılın son tutulması ardından ise meteor yağmurları başlayacak. Peki, parçalı güneş tutulması ne zaman saat kaçta? 11 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

18-08/11/parca.jpg

Kısa bir süre önce kanlı Ay tutulmasıyla görsel bir şölene tanık olan doğa olayları tutkunları, şimdi büyük bir heyecanla Güneş tutulmasını bekliyor. Bu yıl iki Güneş tutulması, iki tane de tam Ay tutulması gerçekleşti. 2018’in son tutulması ise parçalı şekilde gerçekleşecek. 11 Ağustos Cumartesi günü Parçalı Güneş Tutulması yaşayacağız. Bu tutulma, Kanada'nın kuzeydoğusunda, Grönland'da, Kuzey Avrupa'da ve Asya'nın kuzeydoğusundan görülebilecek. Bir benzeri 1999 yılında gerçekleşen bu tutulma bu ülkemizden o yıllardaki gibi ülkemizden gözlemlenmeyecek.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRLERİ

Tam güneş tutulması: Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

18-08/11/gunes-tutulmasi1_16_9_1533963660.jpg

Halkalı güneş tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN