21.02.2020  12:40

Polislere evlilik yıl dönümünde izin geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polislerin yeni çalışma sistemini açıkladı. Buna göre polisler artık 8 saat çalışıp 24 saat dinlenecek. Evlilik yıl dönümlerinde ise 1 gün izin verilecek.

+
-

Emniyet personelinin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin artırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi için çalışma şartlarında iyileştirmeler yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla 81 il emniyet müdürlüğüne genelge gönderildi.

8 SAAT ÇALIŞIP 24 SAAT DİNLENECEKLER

Genelgeye göre, il emniyet müdürlüklerine bağlı polis merkezi amirlikleri ve resmi ekiplerde 8 saat çalışıp 24 saat istirahat sistemine tamamen geçilecek. Diğer birimlerde de bu sisteme geçilebilmesi için imkanlar dahilinde gerekli planlama ve düzenlemeler yapılacak.

YILLIK İZİNLERİN 3'TE BİRİ KIŞIN KULLANILACAK

Personelin senelik izinleri, kış ve yaz aylarında olmak üzere iki dönem halinde planlanacak ve yıllık iznin en az 3'te biri kış aylarında kullandırılacak. Böylece her personelin izninin tamamını her yıl kullanması sağlanacak.

EVLİLİK YILDÖNÜMÜNDE İZİN

Personel, 657 sayılı "Devlet Memurları Kanunu"nda düzenlenen mazeret izninin bir gününü yetkili amirlerin izniyle evlilik yıl dönümlerinde kullanabilecek.

Mesleğe yeni başlayan ya da atama ve yer değiştirme sonucu yeni bir ilde görevlendirilen personel, oryantasyon eğitimine tabi tutulacak. Ayrıca emniyet personeli, yeni görev yeri, şartları ve özel yaşamını ilgilendiren konularda ihtiyaç duyabileceği hususlarda ayrıntılı olarak bilgilendirilecek ve kendisine gerekli destek verilecek.

GÖREV DAĞILIMINDA ADİL OLUNACAK

Görev dağılımında ve birimlerdeki istihdamda adil olunacak. Ek görevlendirmelerde eşitlik ve şeffaflığa önem verilecek, görevlendirme çizelgelerinin birimlere dağıtılarak personele duyurulması sağlanacak.

"Personel Görüş Günü" uygulaması mümkün oldukça il emniyet müdürlerince yapılacak. Bunun mümkün olmadığı zamanlarda ise en az il emniyet müdür yardımcısı seviyesinde yerine getirilecek.

(AA)

DİĞER HABERLER
Yıkanmalı ve kefenlenmeli
Sağlık Bakanlığı son verileri açıkladı
Hakim ve savcı adaylarına uzaktan eğitim başladı
LGS örnek soru kitapçığı yayınlandı
Devlet, elindeki bütün cephaneyi acilen kullanmalı
Şehrimizi kesinlikle terketmeyelim
Müdür yardımcısı görevden alındı