Back To Top
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: İstanbul'da iki deprem bekliyorum

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: İstanbul'da iki deprem bekliyorum

 - Son Güncelleme: 02.12.2019 Pazartesi 13:54
Prof. Dr.  Övgün Ahmet Ercan: İstanbul\'da iki deprem bekliyorum
- A +

İstanbul'da iki deprem beklediğini ifade eden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Benim deprem için beklentim 2045 yılıdır" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Balkanlarda yaşanan depremlerin Marmara Bölgesi’ne etkisini yorumladı.

Kuzey Marmara’da şimdiye kadar 16 büyük depremin gerçekleştiğini hatırlatan Ercan, “Biz 17'ncisini bekliyoruz. İstanbul'da Haliç hattının altında kalan Asya ve Avrupa yakasındaki tüm bölgeler deprem açısından risk taşımaktadır. Benim deprem beklediğim yıl 2045'tir” dedi.

Balkanlardaki depremin Marmara Bölgesi’ni de içine alan Kuzey Anadolu fay hattı ile ilgisi olmadığını ifade eden Ercan, ”Afrika ana karası yılda 3-4 santim Anadolu yapısının altına tosluyor. Bu gerginlik kendisini depremlerle boşaltıyor. Balkanlardaki depremlerin bizim Kuzey Anadolu kırığıyla bir ilgisi yok. İstanbul'da iki deprem bekliyorum. Bir yerde büyük bir deprem olmuşsa orada en az o kadar bir deprem bekliyoruz. Bir tanesi Küçükçekmece tarafında diğer bir deprem de Mudanya'dan gelen ve Çorlu üzerinden Edirne'ye giden hat üzerinde meydana gelecek” diye konuştu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN