Back To Top
Prof. Dr. Şen'den İstanbul'a su uyarısı: Yüzde 25 azalma artık alarma girer

Prof. Dr. Şen'den İstanbul'a su uyarısı: Yüzde 25 azalma artık alarma girer

 - Son Güncelleme: 25.10.2019 Cuma 09:54
Prof. Dr. Şen\'den İstanbul\'a su uyarısı: Yüzde 25 azalma artık alarma girer
- A +

İstanbul'da Eylül ve Ekim aylarının yağışsız geçmesi kuraklık ile olası su krizini de bir kez daha gündeme getirdi. İTÜ'den Prof. Dr. Orhan Şen, Kasım ve Aralık aylarında yağışlarda yüzde 20 azalma olursa uyarı, bu rakam yüzde 25'i bulursa ise alarm verilmesi gerektiğini söyledi.

Yağışlardaki azalma nedeniyle Kırklareli sınırındaki Kazandere Barajı kururken, İstanbul'a su sağlayan 10 barajdaki su seviyesi yüzde 44'e geriledi. Uzmanlara göre, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklık ve yağışlardaki azalmadan Melen ve diğer havzalar da etkilenecek.

Milliyet'te yer alan habere göre, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen "Ekim, Kasım ve Aralık ayında ortalamanın altında yağış ile ortalamanın üzerinde sıcaklık söz konusu. Şubat, Mart’ta ise yağış az, sıcaklık ortalamanın üzerinde. Kasım ve Aralık yağışlarında yüzde 20 azalma olursa uyarı, yüzde 25 azalma olursa alarm verilmeli. Melen Projesi, bugün için Istanbul'u kurtarsa da önümüzdeki dönem sıkıntı yaşanabilir" dedi.

"KIŞ KURAK GEÇECEK"

Şen, Eylül ve Ekim ayının ilk yarısında yağışın olması gerekenin altında olduğunu belirterek "İstanbul özelinde şu an için baraj doluluk oranları çok kötü değil. Ancak mevcut durum için çok iyi de diyemeyiz. Bu kış için hem İstanbul hem de Türkiye geneli için öngörüm kurak geçeceği yönünde. Şimdiye kadar yağış miktarları olması gereken miktarların altında seyretti. İstanbul'da asıl mesele yağış rejiminden çok, su havzalarının artan nüfusun ihtiyacını karşılayamayacak durumda olması. İstanbul'daki yapılaşma, 4-5 derecelik sıcaklık artışına neden oluyor. Gökdelenler, asfalt yollar 'ısı adası' etkisi yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"İBB SIKINTI BEKLEMİYOR"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise barajlardaki doluluğun normal değerlerde olduğuna dikkat çekerek "Yağışlı mevsime girileceğinden su sıkıntısı beklenmiyor" açıklamasını yaptı. Açıklamada, kentte günlük 2.9 milyon metreküp su tüketildiği, bunun 1 milyon metreküpünün Melen ve Yeşilçay gibi regülatörlerden sağlandığı vurgulandı.

"MELEN PROJESİNDE SORUN VAR"

DSİ eski Daire Başkan Yardımcısı ve Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, Melen Barajı projesinde gecikme yaşandığını iddia ederek "Projede zemin oturmalarında yaşanan bazı sorunlar söz konusu. Baraj gövdesinin su sızdırmaması için de ilave calismalar planlanıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz günlerde baraj projesini yerinde incelemesi önemliydi. Projenin hayata geçmesi 1 yılı geçecektir, süre uzarsa İstanbul sıkıntı yaşayabilir" dedi.

İstanbul'a her yıl 200 bin yeni su abonesinin eklendiğini söyleyen Dursun Yıldız şöyle konuştu: "İstanbul'da yıllık su tüketimi 1 milyar metrekübün üzerinde. Kente su temin eden barajların kapasitesi ise 750 milyon metreküp. İstanbul'u, Melen ayakta tutuyor ancak iklim değişikliği ve nüfus artışı devam ederse sorun yaşanır."

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN