Back To Top
Prof. Dr. Şenol: Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni suçlamamı istediler

Prof. Dr. Şenol: Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni suçlamamı istediler

 - Son Güncelleme: 01.10.2019 Salı 13:39
Prof. Dr. Şenol: Ankara Büyükşehir Belediyesi\'ni suçlamamı istediler
- A +

Ankara'da yaşanan ishal vakaları ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şenol, "Ankara'daki ishal ile ilgili 'sularla ilişkili olduğunu' söylememi isteyenler var" diyerek isim vermeden TRT'yi işaret etti. TRT ise Şenol'un iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Ankara’daki ishal vakaları hakkında bazı tv kanallarının kendisinden görüş almak istediğini ancak söz konusu vakalara sebep olarak şehirdeki içme suyunu göstermelerini ‘rica ettiklerini’ söyledi.

"HER YIL BU ZAMANLARDA OLUYOR"

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Biz ishallerde her yıl bu vakitler sıklık artışı görürüz. Önceki akışta yazdım sebeplerini Ama bazı ‘film' adamlarının neden sık ekrana çıktığını anlayın diye yazıyorum. İshal ile ilişkili konuşmamı isteyen haber kanallarının bir ricası var: Sularla ilişkili olduğunu söylemem" iddiasında bulundu.

19-10/01/1-1569908922.jpg

TRT'Yİ İŞARET ETTİ

Aslında bu teklifi açıkça yapan, yani "İshallerin sebebi sulardır" dememi isteyen ana haber kanalının adını da yazıp sildim sonradan. Zira, bizim vergilerimizden beslenir, amir sözü dinlenir. Ve ne yapsak illa ki söyleyecek dolu yalanları vardır, siz bilin istedim.

19-10/01/1-1569908799.jpg

Şenol ayrıca, Ankara’da artan ishal vakalarının sularla bir ilgisi olmadığını söyleyerek bu vakalarda artış gözlendiğini belirtti ve "Viral enterit en sık sebep. İnsandan insana bulaşma ve çevre kaynakları önemlidir" dedi.

MANSUR YAVAŞ: ASILSIZ HABERLER YAYILIYOR

Ankara'da, 'sudan kaynaklı salgın hastalık' olduğu iddialarının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıklamada bulunmuştu. Yavaş, "Ankara'da, sudan kaynaklı salgın hastalık olduğuna yönelik asılsız haberler yayılmıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli açıklamayı ASKİ Genel Müdürlüğümüz yapmış bulunmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

ASKİ'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da su numunelerindeki klor konsantrasyonunun 0,2 mg/L'nin üzerinde olduğu belirtilmişti.

 TRT'DEN YALANLAMA

TRT Kurumsal Twitter hesabından yapılan açıklamada, iddiaların 'yalan ve iftira' olduğu belirtildi. Şenol'un 'akıl dışı' bir iddiada bulunduğu vurgulanan açıklamada, TRT'nin konuyu hukuki zemine taşıyacağı da duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi:

"TRT hakkında bazı sosyal medya hesapları ve yayın organlarında Sayın Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a atfen dillendirilen iddialar tamamen yalan ve iftiradır.

TRT Haber kanalımız, halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren “Ankara’da sulardan kaynaklı ishal salgını” iddialarını araştırmak üzere konunun uzmanlarına başvurmuştur.

Ancak, kendisiyle görüşülen Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, yapılan görüşmeyi Kurumumuzu kamuoyu nezdinde yıpratmak için bir iftiraya dönüştürmüş, akıl dışı bir iddiada bulunmuştur.

Sayın Şenol’un iddia ettiği gibi bir talep ya da yönlendirme kesinlikle söz konusu olmamıştır.

Uzmanlığına başvurulan bir bilim insanının, muhabirimizin haber refleksiyle yaptığı araştırma üzerinden hiçbir temeli olmayan siyasi sonuçlar çıkartarak TRT’yi hedef göstermesini kınıyoruz.

TRT, bu iftira karşısında haklarını hukuk zemininde arayacaktır."

 

Resim

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN