Back To Top
Rabia Naz dosyasına getirilen 'gizlilik kararı' kaldırıldı

Rabia Naz dosyasına getirilen 'gizlilik kararı' kaldırıldı

 - Son Güncelleme: 10.11.2019 Pazar 17:45
Rabia Naz dosyasına getirilen \'gizlilik kararı\' kaldırıldı
- A +

Rabia Naz Vatan'ın dosyasına getirilen 'gizlilik kararı' kaldırıldı. Karar, Rabia Naz'ın şüpheli ölümünü araştırmak için olayın yaşandığı Eynesil'e giden Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin görüşmelerinin ardından alındı. Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından dosyaya erişim yasağı kararı alınmıştı.

Giresun'un Eynesil ilçesinde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, olayın yaşandığı Eynesil'de başta aile olmak üzere şüpheli ölümle ilgili bilgisi olan ve soruşturma sürecinde görev alan isimlerin bilgisine başvurdu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Komisyon ziyaretinin ilk önemli sonucu ise 26 Nisan 2019'da Rabia Naz dosyasına getirilen 'gizlilik kararı' nın kaldırılması oldu.

Öte yandan Rabia Naz'ı ilk bulan ve ambulansa haber veren görgü tanığı Mürsel Küçükal'ın ilk ifadelerinin tersine Rabia Naz'ın ilk bulunduğu yerden değil, apartmanın yan tarafından sürünerek geldiğini gördüğünü anlattı. Edinilen bilgiye göre Küçükal ifade değiştirmesinin nedenini "Korktum, şoka girdim" diye açıkladı.

NE OLMUŞTU?

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada bir skandala daha imza atılmıştı. Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından dosyaya erişim yasağı kararı alınmıştı. Kararın, hem kamuoyu hem de sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önlenmesi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla alındığı belirtilmişti.

12 Nisan 2018'de Giresun'un Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi'ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin soruşturma, KARAR'ın manşetleriyle Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Trafik kazası bulgularına rağmen olayın 'intihar' olarak kayda geçirilerek soruşturma açılmamasına itiraz eden baba Şaban Vatan'ın mücadelesinin ardından Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu devreye girdi. HSYK'nın görevlendirdiği müfettişin 'kaza olabilir' raporu, olay yeri polislerine soruşturma açılması, 60 tanığın yeniden dinlenmesine karar verilmesiyle soruşturma yeni bir boyut kazanmıştı.

31 Mart seçimlerinde yeniden seçilemeyen eski Eynesil Belediye Başkanı'nın yeğeninin Rabia Naz'a çarptıktan sonra küçük kızı evin önüne bıraktığı iddiasını dile getiren baba Şaban Vatan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'yi dosyayı kapatmaya çalışmakla suçlamıştı. Canikli ise baba hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve basın açıklamasıyla kendisini savunmuştu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN