Back To Top
Rabia Naz'ın ölümü Trabzon Adli Tıp raporunda: Tırnaklarından erkek DNA'sı çıktı

Rabia Naz'ın ölümü Trabzon Adli Tıp raporunda: Tırnaklarından erkek DNA'sı çıktı

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 15:54
Rabia Naz\'ın ölümü Trabzon Adli Tıp raporunda: Tırnaklarından erkek DNA\'sı çıktı
- A +

Giresun'da şüpheli ölüme kurban giden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın dosyasında önemli bir detaya ulaşıldı. Trabzon Adli Tıp'ın hazırladığı rapora göre Rabia Naz'ın tırnaklarından erkek DNA'sı çıktı.

Giresun'un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüne ilişkin yeni bir detay daha fark edildi.

Birgün'ün haberine göre, baba Şaban Vatan kızı Rabia Naz'a dair Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi'nin 12 Ekim 2018 tarihli raporunda bir detay fark etti. Buna göre, Rabia Naz'ın tırnaklarından erkek DNA'sı çıktı.

Söz konusu raporda şu ifadelere yer verildi: "Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan’a ait DNA profili tespit edildi. Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan’a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi.”

"KESİN DELİL VARKEN NEDEN ÜZERİNE GİDİLMEDİ"

Konuya ilişkin açıklama yapan Vatan, şunları söyledi: "Avukatlarımızın ofisinde, evraklarda genel olarak inceleme yapıyordum. Bu evrakı inceleyince Avukat Ufuk Bey’e sordum, ‘Bu DNA nedir’ diye… O da, 'Tırnak incelemesinde erkek DNA’sı çıkmış, biz bunu savcıya sunduk, bizim sunduğumuz hiçbir şeyi dikkate almadı’ dedi. Tırnak arasından DNA çıkması, bir mücadele vermeye çalışmış olduğunu gösteriyor. Avukatımız da aynı tespiti yaptı. Bugün akşamüzeri şok oldum, kesin delil varken neden üzerine gidilmedi? Bu kabul edilemez."

Vatan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Rabia Naz hakkındaki soruşturmaya ilişkin, "Olayı aydınlatacak olan yegane merci savcılık makamıdır, güveniyoruz” açıklamasını hatırlatarak "Bu kabul edilemez, savcılığın durumu tamamen örtbas etme niyetinde olduğunu bir yıl önce çıkan sonucun üzerine gidilmemesi gösteriyor. Bu duruma rağmen bana akıl sağlığı yargılaması yapmışlar. Yapılan insanlık suçudur" dedi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN