Back To Top
Reuters: Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başı Ali Memlük resmi olarak görüştü

Reuters: Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başı Ali Memlük resmi olarak görüştü

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 14:08
Reuters: Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başı Ali Memlük resmi olarak görüştü
- A +

Reuters haber ajansı, Türkiye ve Suriye arasında uzun yıllar sonra ilk resmi temasın sağlandığını duyurdu. Buna göre MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başındaki Ali Memlük'ün Moskova'da görüştüğü ileri sürüldü.

Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Suriye istihbaratının başı Ali Memlük Moskova'da görüştü. Temas, uzun süredir Suriye'deki iç savaşın zıt kutuplarında yer alan Şam ve Ankara arasındaki ilk resmi boyuttaki görüşme oldu.

 Reuters'ın Suriye resmi devlet ajansı SANA'ya ve bir üst düzey Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Fidan ve mevkidaşı İdlib'deki ateşkesi ve Suriye'deki Kürt unsurlara karşı iş birliğini görüştü.

Üst düzey Türk kaynağa göre görüşmede, "terör örgütü YPG'ye karşı iki ülkenin beraber çalışması" gündeme geldi.

SANA'nın aktardığına göre Ali Memlük, Fidan'a "Türkiye'nin Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini" söyledi ve Türk askerlerinin ülkeden çekilmesi çağrısında bulundu.

Daha önce iki hükûmet arasında istihbarat düzeyinde temas olduğu biliniyordu, ancak bu boyutta bir görüşme ilk kez onaylandı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN