Back To Top
Reuters, Türk yetkiliye dayandırdı: ABD yaptırım uygulamayacak

Reuters, Türk yetkiliye dayandırdı: ABD yaptırım uygulamayacak

 - Son Güncelleme: 19.09.2019 Perşembe 11:34
Reuters, Türk yetkiliye dayandırdı: ABD yaptırım uygulamayacak
- A +

Reuters'ın üst düzey bir Türk yetkiliden aldığı bilgiye göre, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD'in Türkiye'ye yaptırım uygulamasının beklenmediği öğrenildi.

Reuters Haber Ajansı'nın, ABD'nin başkenti Washington'da görüştüğü bir üst düzey Türk yetkili, ABD'nin S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağını belirtti.

ABD Başkanı Trump’ın Ankara’nın pozisyonuna yönelik anlayışının arttığını öne süren yetkili, “S-400’leri nasıl satın almak zorunda kaldığımızla ilgili tüm hikâyeyi anladı” dedi.

"BU BÜYÜK BİR TEZAT"

Ajansa gizlilik kaydıyla konuşan Türk yetkili, yaptırımların uygulanmasının Ankara ile Washington arasında ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması yolundaki son anlaşmayla da çelişeceğine dikkat çekti.

Üst düzey yetkili, “Böylesi bir taahhüt veriyorsunuz ve sonra yaptırımlar uygulamaktan bahsediyorsunuz. Bu kendi içinde büyük bir tezat” dedi.

TRUMP YAPTIRIMDAN YANA DEĞİL

Geçen hafta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump Yönetimi’nin Türkiye ile ilgili yaptırımları yürürlüğe sokmayı masaya yatırdığını fakat henüz kararın verilmediğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaya selefi Barack Obama döneminde mecbur bırakıldığını defalarca ifade etti.

YAPTIRIM İÇİN BASKI UYGULUYORLAR

Trump’ın Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında müeyyideler uygulamaktan kaçındığı biliniyor.

Ancak ABD lideri, Türkiye’nin ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 programından çıkarılmasını onaylamıştı.

Ancak hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Trump’a Ankara’ya ayrıca CAATSA kapsamında yaptırım uygulaması konusunda baskı yapıyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN