Back To Top
Reyhanlı bombacısı teröriste rekor ceza

Reyhanlı bombacısı teröriste rekor ceza

Reyhanlı bombacısı teröriste rekor ceza
- A +

Reyhanlı’da 52 kişinin öldüğü bombalı araç saldırısını planlayan ve MİT tarafından Lazkiye’de yakalanıp Türkiye’ye getirilen Yusuf Nazik’e 53 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 5 bin 306 yıl hapis cezası verildi. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi diğer sanıklar Aykan Hamurcu ve Hasan Kabakulak’ı ise cezalarını açıladıktan sonra tahliye etti.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanarak, Türkiye’ye getirilen, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 5 bin 306 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013’te bombalı araçlarla düzenlenen, 52 kişinin öldüğü, 146 kişinin de yaralandığı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, geçen yıl MİT operasyonuyla Lazkiye’de yakalanarak, Türkiye’ye getirildi. Yusuf Nazik, Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı davanın karar duruşmasında dün hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmaya, diğer tutuklu sanıklar Aykan Hamurcu ve Hasan Kabakulak ise cezaevinden SEGBİS ile bağlandı.  

Katliamda yakınlarını kaybedenlerinde bulunduğu duruşmada Sanıklardan Hasan Kabakulak, Yusuf Nazik’in, “Mihraç Ural’ın önemli bir adamıdır ve sık sık Suriye’ye gidip onunla görüşür, Mehmet Gezer’i yakından tanır” ifadesini kabul etmediğini söyledi. Kabakulak, Ural ve Gezer’le ilişkisi olmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine söz alan Nazik, “Bu ifadeleri polis söyledi, ben imzaladım. Böyle söylememi istediler. Örgütle ilişkisi var mı, yok mu bilmiyorum” dedi. Mahkeme başkanının “Sen örgüt üyesi misin?” sorusu üzerine ise Nazik, “Hayır değilim, böyle bir örgüt yok” diye cevap verdi. Son sözleri sorulan sanıklardan Yusuf Nazik, “Ekleyeceğim bir şey yok” derken, Hamurcu ise “Suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nazik’e ‘devletin birliğini bozmak’ suçundan 1 kez, ‘47 kişiyi kasten öldürme’ suçundan 47 kez ve ‘5 çocuğu öldürmek’ten 5 kez olmak üzere toplam 53 kez ağırlaştırılmış ömür boyu; ‘28’i çocuk 130 kişiyi öldürmeye teşebbüs’ suçundan 3 bin 900 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme Nazik’e ayrıaca ‘terör örgütü faaliyeti kapsamında izinsiz patlayıcı bulundurmak’tan 16 yıl, ‘2 kişiyi duyu organları zarar görecek şekilde yaralamak’tan 36 yıl, ‘bir kadının çocuk düşürmesine yol açacak şekilde yaralanması’ndan 20 yıl 3 ay, ‘3 kişiyi yaralamak’tan 20 yıl 3 ay, ‘20 kişiye yönelik basit yaralama’ suçundan 45 yıl, ‘mala zarar vermek’ten 1206 yıl, Reyhanlı’daki Emniyet Müdürlüğü, belediye, PTT ve notere verilen zarar dolayısıyla da ‘kamu malına zarar vermek’ten 48 yıl ve ‘silahlı terör örgütü DHKP/C Acilciler üyesi olmak’tan 15 yıl olmak üzere toplam 5 bin 306 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

Sanıklar Kabakulak ve Hamurcu’ya ise ‘üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım’ suçundan 15’er yıl hapis, Hamurcu’ya ise ‘suçu ve suçluyu kayırma’ suçundan ayrıca 7 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tahliye edildi. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN